Podczas produkcji białej mąki od ziarna pszenicy są oddzielane otręby i zarodki. Dzięki temu po zmieleniu mąka jest miałka i lekka, dzięki czemu nadaje się do wypieku delikatnych ciast czy sufletów. Niestety, to właśnie otręby i zarodki są najbardziej wartościowymi składnikami ziarna.
Zarodki pszenne są lekkostrawne, dlatego nadają się do spożywania przez osoby z problemami układu trawiennego. Zaleca się je również osobom ze schorzeniami układu krążenia, mogą być bowiem pomocne w profilaktyce miażdżycy.
Dodatkową zaletą zarodków pszennych jest to, że bardzo łatwo włączyć je do diety. Nie zmieniają smaku potraw, można je więc dosypywać do jogurtów, koktajli, porannej porcji płatków, posypać nimi twarożek, kanapkę czy serek homogenizowany albo wykorzystać do panierowania. Dobrym pomysłem jest dodanie zarodków pszennych do ciasta naleśnikowego albo racuchów.
Wiele ciast i innych wypieków nie ucierpi, jeśli niewielką część mąki zastąpimy właśnie zarodkami pszennymi, a na pewno zyska na wartości odżywczej. Zalecana dzienna dawka dla dorosłych to od jednej łyżki do pięciu łyżek stołowych, ale zarodki można także podawać dzieciom (nie więcej niż dwie łyżki stołowe).
Filiżanka Smaków nr 7(27), listopad 2011
www.filizankasmakow.pl
Ireneusz Orzeł