Zastrzał jest rodzajem ropowicy i najczęściej dotyczy zakażenia opuszki palca. Przyczyną powstania zastrzału może być nawet małe ukłucie bądź obtarcie.W stanie obniżonej odporności, także w menopauzie o wiele częściej dochodzi do tego rodzaju ropnych zakażeń.
Choć zastrzał może wydawać się czymś niegroźnym to jednak zdarzało się, że nieleczony zastrzał rozszerzył się na całą dłoń (rzadziej stopię) a następnie na mięsień ręki i całą kość. Tak więc z zastrzału ścięgnistego może zrobić się czyrak, inaczej zwany zastrzałem kostnym i doprowadzić nawet do zapalenia szpiku. Zatem nie wolno bagatelizować nawet małych ropnych stanów zapalnych wokół paznokcia.
Objawy i rozpoznanie zastrzału
Ropne zapalenie najczęściej toczy się na zewnętrznej powierzchni dłoni. Zakażenie jakim jest zastrzał jest w stanie posuwać się dość szybko i rozszerzać na coraz to większe ścięgna, stawy i kości. Zastrzał, podobnie jak czyrak może z czasem upośledzić funkcje ruchowe opanowanej kończyny uszkadzając wiązania nerwowo-mięśniowe, a także powłokę skórną. Podstawowym objawem początkowego zastrzału jest wydzielanie się ropy na powierzchnię skóry w okolicy paznokcia. Stan zapalny poszerza się z każdym dniem a towarzyszy mu często dotkliwy pulsujący ból podobny do tego, kiedy dochodzi do nieprzytrzaśnięcia sobie paznokcia drzwiami.
Zastrzał ścięgnisty i zastrzał kostny
W początkowej fazie zapalenia ropnego możemy mieć do czynienia najwyżej z zastrzałem ścięgnistym, który powstaje zwykle na skutek ukłucia. Wydzielanie się ropy na powierzchnię skóry, pulsujący ból, zaczerwienienie oraz narastający ból przy poruszaniu dotkniętym zastrzałem palcem to podstawowe objawy fazy początkowej. Choć jest to faza początkowa, to może już w niej dojść do poważnego zapalenia stawów i upośledzenia ich funkcji ruchowych kończyny, dlatego należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który zleci leczenie antybiotykowe lub nawet chirurgiczne.
Kiedy mamy do czynienia z zastrzałem kostnym jego początek zazwyczaj jest w zapaleniu ostatniego palca dłoni i rozszerza się na całe śródręcze. Tutaj również konieczna jest interwencja lekarza i zastosowanie antybiotyków, niekiedy także unieruchomienia kończyny i interwencji chirurgicznej.
W obu przypadkach zastrzału należy uważać by ropa wydzielająca się na powierzchni skóry nie przedostała się nam do żywności, gdyż jej spożycie może uszkodzić błonę śluzową żołądka, a czasami nawet doprowadzić do jego zapalenia, gdyż w ropie mogą być obecne bakterie Staphylococcus aureus. Rzadziej w ropie z zastrzału znajduje się bakteria obecna podczas opryszczki wargowej – Herpes simplex.
ALNG