Zawał serca jest w Polsce najpowszechniejszym powodem zgonów, wyprzedzając tym samym choroby nowotworowe. Głównym problemem jest niezdrowy styl życia. Sprawdź, jak zapobiec najgorszemu.
Kontroluj swoją wagę
Otyłość i nadwaga to jedne z głównych powodów zawału. Nawet jeżeli nie masz problemów z nadciśnieniem i nie chorujesz na cukrzycę, zbyt duża masa ciała grozi wystąpieniem ataku serca. To właśnie otyłość wpływa na stany zapalne w organizmie, które są silnym czynnikiem powodującym choroby serca. Mimo aktywności fizycznej, jeżeli ważymy za dużo, narażamy się na ryzyko zawału. Kluczem nie jest figura Kate Moss, ale racjonalne żywienie i dbanie o własne zdrowie.
Odżywiaj się zdrowiej
Twój wskaźnik BMI może być idealny, ale nie pomoże ci w zachowaniu zdrowia, jeżeli odżywiasz się nieprawidłowo. Bardzo ważne jest ograniczenie spożywania tzw. „złego” cholesterolu, który znajduje się w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, czerwonym mięsie, żółtkach jaj, maśle czy śmietanie. Cholesterol zawarty w tych produktach odkłada się w tętnicy, co doprowadza do miażdżycy tętnic, a później – do zawału. Można natomiast zamienić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego na te pochodzenia roślinnego, spożywać nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które zawierają orzechy, ryby, oliwa z oliwek. Fast foody lepiej zastąpić owocami i warzywami. Słowem – jedz zdrowo i mądrze!
Ruszaj się
Udowodniono, że uprawianie aktywności fizycznej regularnie znacznie obniża ryzyko wystąpienia zawału serca. Intensywność ani rodzaj sportu nie jest istotny, liczy się systematyczność. Ruch świetnie wpływa na krążenie i pracę serca. Wystarczy 30-40 min aktywności fizycznej 3 razy w tygodniu! Znajdź formę ruchu, która najbardziej ci odpowiada, i rusz się po zdrowie. Oprócz przeciwdziałaniu zawałowi serca, poprawisz swoją kondycję fizyczną, wygląd i samopoczucie.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że zawał ci nie grozi, raz do roku zmierz swoje ciśnienie tętnicze – być może potrzebujesz leków obniżających ciśnienie. Raz na pięć lat sprawdź stężenie cholesterolu we krwi a raz na trzy lata stężenie glukozy. Te kilka czynności wystarczy, by obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca.
Alicja Orzeł