Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, za oknem świeci upragnione słońce, termometry wskazują ponad 20 stopni Celsjusza. Na dodatek dzień się wydłuża. Mogłoby się wydawać, że takie warunki powinny nas pozytywnie nastrajać do życia i zachęcać do działania. Tymczasem wiele z nas odczuwa zmęczenie i nie ma na nic sił. Po przyjściu do pracy niejedna kobieta najchętniej by się położyła i zdrzemnęła. Wbrew pozorom jest to całkowicie naturalne zjawisko. Po jesieni i zimie brakuje nam składników odżywczych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zdrowa dieta na wiosnę może pomóc usunąć uczucie zmęczenia i wyeliminować dokuczliwe dolegliwości towarzyszące menopauzie.
Dlaczego Japonki lepiej znoszą menopauzę niż Polki?
Japonki, w przeciwieństwie do Polek, dużo lepiej znoszą objawy przekwitania. Uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawki nastroju etc. nie dokuczają im tak bardzo jak Słowiankom. Naukowcy postanowili przyjrzeć się tej ciekawej prawidłowości. Stwierdzili oni, że sekret dobrego samopoczucia Japonek zapewnia im odpowiednia dieta, która obfituje w ryby, glony oraz soję. Ta ostatnia zawiera fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, które swoją budową chemiczną przypominają ludzkie estrogeny. W rezultacie wykazują one powinowactwo do receptorów estrogenowych zlokalizowanych m.in. w podwzgórzu, gdzie mieści się ośrodek termoregulacji. Dostarczając organizmowi fitoestrogenów, można złagodzić objawy przekwitania.
Lignany lniane – rozwiązanie idealne dla Polek w okresie przekwitania
Na szczęście nie tylko soja zawiera hormony roślinne o budowie zbliżonej do ludzkich estrogenów. W naszej szerokości geograficznej podobne działanie ma len. Sięgając po siemię lniane i olej lniany dostarczamy organizmowi lignanów lnianych. To niesteroidowe substancje roślinne, które wykazują podobieństwo strukturalne do ludzkich estrogenów, przez co mogą stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej. Ich działanie jest wprawdzie nieco słabsze od syntetycznych hormonów, ale nie wszystkie panie mogą i chcą stosować HTZ. Wśród przeciwwskazań do hormonalnej terapii zastępczej wymienia się zakrzepicę, nowotwory sutka i macicy stwierdzone w wywiadzie rodzinnym oraz krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.
Dlaczego warto stosować suplementy diety z lnem?
Oczywiście możemy wzbogacić swoją dietę o nierafinowany olej lniany tłoczony na zimno i siemię lniane z Laboratorium BIOOIL. Charakteryzują się one wysoką koncentrację lignanów lnianych oraz kwasów omega 3. Te drugie zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, chorobie Alzheimera, alergii, schorzeniom serca oraz depresji. Olej lniany z Laboratorium BIOOIL, ponieważ charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolenowego, sprawdzi się w diecie doktor Budwig.
Zdrowa dieta na wiosnę powinna zawierać kwas GLA
Komponując zdrową dietę, należy także uwzględnić olej z wiesiołka. Zawiera on kwas GLA zaliczany do kwasów omega 6. Niestety, kwasy omega 6 cieszą się złą sławą, owszem, wiele z nich wykazuje niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, gdy występuje w nadmiarze, ale kwas GLA to nasz sprzymierzeniec. Nie bez powodu dietetycy sklasyfikowali jako niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy. GLA uczestniczy w syntezie prostaglandyn, związków należących do hormonów tkankowych. Ich obecność chroni przed powstawaniem stanów zapalnych, czyli de facto zapobiega alergii, egzemie, chorobom autoimmunologicznym. Ponadto prostaglandyny mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Niedobór tych hormonów tkankowych prowadzi do suchości skóry, powstawania zmarszczek i wykwitów o podłożu alergicznym. Stwierdzono, że niedobór prostaglandyn wiąże się ściśle z niedostateczną podażą kwasu GLA. Uczestniczy on bowiem w syntezie prostaglandyn. Niestety, wraz z dietą dostarczamy niewielkie ilości tego składnika, dlatego często jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia suplementacja. W związku z tym warto sięgnąć po jednoskładnikowe, naturalne suplementy diety Laboratorium BIOOIL z olejem z wiesiołka. Kapsułki zawierają ściśle określoną ilość kwasu GLA, dlatego zażywając je, mamy pewność, iż zapewniamy organizmowi dogodne warunki do syntezy prostaglandyn. Nie musimy się przy tym zastanawiać, ile kwasu GLA znajduje się w łyżce oleju, ponieważ otrzymujemy standaryzowaną, ściśle określoną zawartość substancji o korzystnym działaniu. Do sałatek można dodawać też konfekcjonowany w butelkach olej z wiesiołka, który oferuje Laboratorium BIOOIL.
Olej konopny – bogactwo zdrowia
Konopie wielu osobom kojarzą się z walką o legalizację marihuany, tymczasem na rynku dostępne są produkty pozyskiwane nie z konopi indyjskiej, ale z konopi siewnej. Np. olej z konopi zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym kwasy omega 3 i omega 6. Naukowcy uważają, że stosunek tych związków w naszej diecie powinien wynosić 5:1. Kwasy omega 3 powinny zatem przeważać. Chronią one przed wahaniami nastroju, zmęczeniem, stanami zapalnymi skóry etc. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje też kwasów omega 6, zwłaszcza kwasu GLA, który uczestniczy w syntezie prostaglandyn. Osoby, których dieta obfituje w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe starzeją się zdecydowanie wolniej, na ich twarzy pojawia się mniej zmarszczek i są one w sposób widoczny płytsze. Ponadto skóra ma zdrowszy odcień, jest elastyczna i nie tworzą się na niej nieestetyczne wypryski. Jeśli masz problem z łamliwymi paznokciami, wypadającymi włosami, wysypką na twarzy, zaczerwienieniem, często zmagasz się z chandrą, to znak, że powinnaś spożywać więcej kwasów omega 3 i omega 6. Warto sięgnąć po preparat, który zawiera optymalną dzienną dawkę tych składników i nie zastanawiać, gdzie i w jakiej ilości spożyć olej konopny. Rozwiązaniem idealnym wydaje się być naturalny, jednoskładnikowy suplement diety Laboratorium BIOOIL zawierający tłoczony na zimno, nierafinowany olej konopny w formie kapsułek. Oczywiście warto też dodawać do sałatek i innych potraw spożywanych na zimno olej konopny Laboratorium BIOOIL, który jest dostępy w tradycyjnych butelkach.
Wszystkie produkty Laboratorium BIOOIL są dostępne na stronie internetowej https://biooil.com.pl/