Zdrowie - jak zachować je po 40. roku życia

Ukończenie 40. lat to nie tylko okazja do urządzenia hucznego przyjęcia urodzinowego, ale również czas, w którym szczególnie warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i kondycji fizycznej. W tym okresie metabolizm zaczyna zwalniać, pojawiają się pierwsze dolegliwości ze strony poszczególnych partii ciała, pierwsze zmarszczki i choroby. Zatem jak zadbać o zdrowie po 40. roku życia?

 

  1. Choroby, które mogą pojawić się po czterdziestce
  2. Bilans czterdziestolatka pomoże zadbać o zdrowie
  3. Zdrowa dieta i kalkulator BMI
  4. Encyklopedia zdrowia przypomina o aktywności fizycznej

 

Poradniki o zdrowiu wskazują, że ukończenie 40. lat nie jest magiczną granicą, po przekroczeniu której muszą pojawić się oznaki wejścia metabolizmu w kolejny, nowy etap. Jego spowolnienie może pojawić się zarówno kilka lat wcześniej, jak i kilka lat później, w zależności od kondycji fizycznej i dotychczasowego stanu zdrowia.

 

Choroby, które mogą pojawić się po czterdziestce

 

Zmiany, które pojawiają się w ludzkim organizmie po 40. roku życia, mogą mieć wiele konsekwencji zdrowotnych. W tym czasie zaczynają dawać o sobie znać konsekwencje dotychczasowego stylu życia, a więc, np. pogorszeniu ulegają wyniki badań funkcjonowania poszczególnych narządów, u osób nadużywających alkoholu występują objawy stłuszczenia lub marskości wątroby, u palaczy – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a u osób regularnie unikających ruchu – pierwsze procesy zwyrodnieniowe w obrębie chrząstek lub kości. Wiele z tych chorób ma charakterystyczne objawy, które można samodzielnie sprawdzić na https://cotozachoroba.pl/.

 

Po czterdziestce mogą pojawić się również dolegliwości powiązane z tzw. chorobami cywilizacyjnymi. Zalicza się do nich cukrzycę, miażdżycę tętnic wieńcowych, nadciśnienie tętnicze i choroby onkologiczne. Kobiety powinny szczególnie zadbać o swoje piersi i narządy rodne, ponieważ w tym czasie pojawiają się w nich zmiany, mogące być objawem nowotworu. Z uśpienia budzą się też często schorzenia o podłożu genetycznym.

 

Bilans czterdziestolatka pomoże zadbać o zdrowie

 

Polska opieka medyczna przewiduje kilka bilansów, z których ostatni odbywa się po ukończeniu 18. lat. Jeśli przez kolejne 22 lata pacjent nie wykonywał regularnie chociaż podstawowych badań, ukończenie 40. lat jest dobrym momentem na nadrobienie zaległości. Warto więc udać się do lekarza pierwszego kontaktu na kontrolną wizytę, na której lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem oraz dokładnie sprawdzi stan jego zdrowia.

jak dbać o zdrowie

Drobiazgowe wykonanie takiego bilansu może zająć bardzo długo, dlatego lekarze często rozkładają go na kilka wizyt, między którymi pacjent powinien wykonać zlecone mu badania. Do tych podstawowych należą morfologia krwi, OB, poziom glukozy na czczo, EKG, ogólne badanie moczu i lipidogram. Jeśli z wywiadu wynikają obciążenia chorobami konkretnych układów, lekarz może zlecić dodatkowe badania, np. kolonoskopię, gastroskopię, USG jamy brzusznej, USG transrektalne gruczołu krokowego czy RTG klatki piersiowej. Badania te można wykonać zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 

Zdrowa dieta i kalkulator BMI

 

Popularne powiedzenie – jesteś tym, co jesz – po 40. roku życia nabiera szczególnego znaczenia. Zwalniający metabolizm obejmuje również procesy trawienne oraz działanie poszczególnych organów, biorących udział w przemianach metabolicznych. Niejedna encyklopedia zdrowia radzi, aby po czterdziestce szczególnie zadbać o swoją dietę, a więc zweryfikować jadłospis, wyeliminować z niego szkodliwe dla zdrowia składniki, a wzbogacić go o te, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wspomagać pracę organizmu. Wskazane jest dostarczanie dużej ilości błonnika, który ma pozytywny wpływ na trawienie, kompleksowej ilości witamin i składników odżywczych, które można uzupełniać przy pomocy dedykowanych osobom w tym wieku suplementów diety.

 

Warto też regularnie sprawdzać BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Można do tego wykorzystać prosty w obsłudze kalkulator BMI, w którym zazwyczaj wystarczy uzupełnić swój aktualny wzrost w centymetrach oraz wagę w kilogramach, a następnie kliknąć na przycisk „oblicz BMI”. W ten sposób otrzymujemy gotowy wynik oraz jego opis. Wynik nie jest jednak w pełni miarodajny, ale może być wskazówką, że organizm potrzebuje, czasami bardzo radykalnych, zmian.

 

Encyklopedia zdrowia przypomina o aktywności fizycznej

Dla zachowania zdrowia nie wystarczą badania i zdrowa, zbilansowana dieta; konieczne jest jeszcze podejmowanie aktywności fizycznej. Nie musi to być codzienny, kilkukilometrowy jogging – wystarczy krótki, półgodzinny spacer, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie lub dowolna, inna forma aktywności, którą każdy może dopasować do własnych preferencji. Warto jednak zadbać, aby aktywność ta była podejmowana regularnie kilka razy w tygodniu, ponieważ tylko wtedy przyniesie oczekiwany rezultat. Co więcej, aktywność sprzyja nie tylko zachowaniu zdrowia fizycznego, ale również psychicznego, a także dobrego samopoczucia i wysokiego poziomu endorfin, uznawanych za hormony szczęścia.