wpływ antykoncepcji na zdrowie kobiety

Antykoncepcja hormonalna narodziła się w latach 60. XX wieku, od tamtej pory kobiety mogą kontrolować własną płodność, zażywając tabletki antykoncepcyjne. Te niepozorne pigułki przywróciły paniom godność i umożliwiły świadome planowanie macierzyństwa. Czy antykoncepcja pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety? Poznaj wady i zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością. Nie są wprawdzie metodą zapewniającą 100-procentową pewność, iż do zapłodnienia nie dojdzie, ale stosowane zgodnie z zaleceniami producenta naprawdę minimalizują to ryzyko.  Tabletki antykoncepcyjne mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. W jaki sposób wpływają na zdrowie kobiety?

Czy antykoncepcja pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety?

Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale też korzystnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu. Niektórzy ginekolodzy przepisują je jako lek na dolegliwości, na które skarży się pacjentka. Ich przyjmowanie przynosi ulgę, o której marzy tak wiele kobiet. Przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne poleca się paniom, które borykają się z problemem nieregularnych cykli. Panie, u których okres raz występuje po 15 dniach, a kiedy indziej po 90 dniach, z pewnością docenią pigułki. Tabletki antykoncepcyjne bowiem zawierają żeńskie hormony płciowe – estrogeny i progesteron, które regulują cykl menstruacyjny. Dzięki ich przyjmowaniu można przewidzieć termin krwawienia miesiączkowego, co jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala lepiej zaplanować urlop czy zabieg medyczny.  Operacji nie powinno wykonywać się u kobiet podczas miesiączki, ponieważ grożą one utratą sporej ilości krwi.  W przypadku tabletek antykoncepcyjnych 24+4 kobieta przez 24 dni przyjmuje pigułki zawierające zarówno estrogeny, jak i progesteron. Wszystkie tabletki charakteryzują się jednakowym stężeniem hormonów płciowych. Po 24 dniach kobieta przyjmuje pigułki placebo, w tym czasie powinno wystąpić krwawienie. Jeśli miesiączka się nie pojawi, a zażyjemy już ostatnią tabletkę placebo z blistra, otwieramy nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.

 

Tabletki antykoncepcyjne receptą na ból towarzyszący miesiączce

Tabletki antykoncepcyjne nie tylko pomagają uregulować cykl menstruacyjny, ale też zmniejszają dolegliwości bólowe, które towarzyszą miesiączkę czy jajeczkowaniu. Ich przyjmowanie zaleca się też paniom chorym na endometriozę czy zespół policystycznych jajników. Tabletki antykoncepcyjne pozwalają bowiem uregulować procesy fizjologiczne zachodzące w układzie rozrodczym.

Jak zmniejszyć krwawienia menstruacyjne?

Wiele kobiet skarży się na długie miesiączki, podczas których traci spore ilości krwi. Zwiększa to ryzyko rozwoju anemii, nawet u pań odżywiających się prawidłowo. Długie i obfite krwawienia menstruacyjne obciążają organizm i przyczyniają się do utraty wielu cennych minerałów. Aby zmniejszyć krwawienie i skrócić czas trwania miesiączki, można zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne.  Zawarte w nich żeńskie hormony płciowe wpływają korzystnie na cykl menstruacyjny.

tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna kontra trądzik

Tabletki antykoncepcyjne są przepisywane przez niektórych lekarzy pacjentkom cierpiącym na nadmierne owłosienie i trądzik. Problemy te bowiem bardzo często wynikają z zaburzeń hormonalnych. Nasz organizm wytwarza  pewne ilości testosteronu, czyli hormonu uważanego za męski. Niestety, w sytuacji, gdy nasze jajniki nie produkują dostatecznych ilości estrogenów, testosteronu zaczyna być za dużo względem żeńskich hormonów płciowych, co prowadzi do problemów z cerą, włosami, poceniem i owłosieniem na twarzy. Jeśli w wieku dojrzałym borykasz się z trądzikiem, a zmiana kosmetyków nie pomaga, to prawdopodobnie twój problem ma podłoże hormonalne. W takiej sytuacji należy zwrócić się do endokrynologa lub ginekologa.  Problem z przetłuszczającymi się włosami i nadmiernym owłosieniem na ciele i twarzy także miewa podłoże hormonalne. We wszystkich tych przypadkach pomóc mogą tabletki antykoncepcyjne. Wiele pań po rozpoczęciu doustnej antykoncepcji hormonalnej odnotowało poprawę stanu cery, włosów i paznokci.

Antykoncepcja hormonalna a bolesność piersi

Wiele kobiet przed miesiączką skarży się na uczucie spuchnięcia i zatrzymywanie wody w organizmie.  Powoduje to spory dyskomfort i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Opuchlizna sprawia, że jesteśmy ociężałe i trudno jest nas przekonać do aktywności fizycznej. Poza tym zatrzymywanie wody w organizmie wpływa negatywnie na poczucie własnej atrakcyjności i pewność siebie.  Tabletki antykoncepcyjne zawierające gestageny, w tym drospirenon wpływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Zapobiegają one zatrzymywaniu wody, ponadto zmniejszają bolesność piersi i ociężałość.

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje raka?

Tabletki antykoncepcyjne często wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób nowotworowych. O ile w przypadku raka piersi sytuacja jest niejednoznaczna, o tyle w przypadku raka jajnika, endometrium, dolnego odcinka jelita grubego i trzonu macicy stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko zachorowania. Przypuszcza się, iż dobroczynny wpływ na zdrowie kobiet mają przerwy w miesiączkowaniu. Lekarze coraz częściej skłaniają się ku przyjmowaniu tabletek zawierających hormony bez przerwy. Raz na kilka miesięcy przyjmuje się pigułki placebo, wówczas następuje krwawienie. Wyniki przeprowadzonych badań prowadzą do ciekawych wniosków. Zauważono, że na raka macicy i jajnika częściej chorują kobiety, które nigdy nie rodziły dzieci i nie karmiły ich piersią. Naukowcy przypuszczają, że przerwy w miesiączkowaniu odgrywają kluczową rolę w profilaktyce niektórych chorób nowotworowych.

W przypadku raka piersi ryzyko wystąpienia zmian w sutkach wzrasta u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne przed dłuższy okres czasu np. 10 lat. Tabletki antykoncepcyjne nie są też najlepszym rozwiązaniem dla nastolatek, ponieważ ich przyjmowanie w młodym wieku także może zwiększyć ryzyko rozwoju raka sutka. Niemniej naukowcy wciąż spierają się o rolę, jaką odgrywa tutaj antykoncepcja hormonalna. Jedni twierdzą, że tabletki antykoncepcyjne w niewielkim stopniu zwiększają ryzyko raka piersi. Drudzy z kolei uważają, że w rzeczywistości panie przyjmujące pigułki częściej się badają, stąd wykrywalność zmian w piersiach jest u nich nieco wyższa.

Agata Zielińska