Przy komputerze spędzamy coraz więcej czasu. Dzieci wykorzystują go nie tylko do gier, ale także do nauki, to samo dotyczy nas – dorosłych. Często pracujemy przy komputerze przez długie godziny, by wieczorem znów zasiąść przed monitorem i móc zająć się już bardziej przyjemnym dla nas użytkowaniem, związanym z rozwijaniem pasji.
Wiele osób widzi w takim trybie życia jedną z głównych przyczyn chorób człowieka XXI w. Jest w poglądzie tym wiele racji, ale… Nie do końca. Schorzenia dotykają wszak ludzi, którzy zmieniwszy styl życia na siedzący, nie zmienili swoich nawyków lub popadli w skrajność, polegającą na tym, że odchodzą od komputera tylko z konieczności, a nie chęci zajęcia się czymś innym. Jak zatem dbać o siebie?
Najwrażliwsze i zarazem najważniejsze są nasze oczy. Podwójne widzenie, zespół suchego oka, ciągłe uczucie pieczenia, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek – to dolegliwości, którym możemy zapobiec, a nawet skorygować przy odpowiednim ustawieniu monitora i oświetlenia.
Oto zbiór podstawowych zasad, mających uchronić Twoje oczy przed wpływem promieniowania z monitora:
- Ustaw ekran tak, żeby nie patrzeć na niego ani z góry, ani z dołu. Ważne jest, aby płaszczyzna ekranu była prostopadła do twarzy.
- Prawidłowe oświetlenie jest bardzo ważne dla Twoich oczu. Powinno być wystarczająco silne, ale nie oślepiające. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego. Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Najlepiej, by ekran został ustawiony bokiem do padającego światła (lampy, okna).
- Zainwestuj w monitor ciekłokrystaliczny (LCD), który ma co najmniej 14-calową przekątną. LCD w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emitują szkodliwego promieniowania, przez co nie powodują dolegliwości związanych z częstotliwością odświeżania ekranu.
- Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.
- Pamiętaj o częstym mruganiu. Jeśli wpatrzeni w ekran zapominamy o mruganiu, na powierzchni oka powstają suche punkty i zaczynamy odczuwać efekt tzw. suchego oka.
- Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.
- Niech Twoje stanowisko komputerowe będzie „przyjazne dla oczu”. Zadbaj, aby w pobliżu znalazły się ładne obrazki, drobiazgi, zdjęcia bliskich osób. Bardzo ważna jest też obecność roślin.
- W pomieszczeniach ogrzewanych postaraj się o dostateczną wilgotność i dostęp świeżego powietrza. W trakcie korzystania z komputera często wietrz pokój, a zimą zastosuj nawilżacze.
- Pij dużo płynów. Wydaje się to banalne, jednak trzeba pamiętać, aby nawilżać swój organizm również od środka.
- Unikaj dymu tytoniowego, który powoduje podrażnienie oka. Jeśli ktoś w Twoim domu pali, zamykaj drzwi do pokoju, w którym znajduje się komputer.
- Kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, wykonaj następujące ćwiczenie:
Zamknij oczy na kilkanaście sekund. Gdy je otworzysz, skup wzrok na odległym przedmiocie (najlepiej za oknem). Następnie wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie i znów wytęż wzrok wypatrując jakiegoś odleglejszego punktu.
Na dolegliwości związane z oczami na skutek pracy przy komputerze skarży się aż 80% kobiet i 60% mężczyzn. Szczególnie podatne na „wysychanie” oczu są panie w wieku okołomenopauzalnym, dlatego tak ważne jest, byśmy zadbały o swoje stanowisko komputerowe zanim wystąpią nieprzyjemne objawy. Nie należy jednak popadać w panikę, bowiem samo natężenie promieniowania w komputerze jest tak znikome, że trudno mówić o jego faktycznej szkodliwości. Czują to choćby zwierzęta jak psy i koty, które bardzo często i chętnie wylegują się koło osoby pracującej na komputerze, a nawet zaglądają w ekran.
A. Złotkowska