Na bóle kręgosłupa uskarża się 80% społeczeństwa po 35 roku życia. Są to zarówno panowie jak i panie. Jest to choroba cywilizacyjna związana z siedzącym trybem życia współczesnego człowieka.
Lista chorób spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Jeśli cierpimy na wiele różnych dolegliwości jednocześnie, prawdopodobnie przyczynę stanowi chory kręgosłup. Jest to bowiem centralna część naszego ciała, która w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, może wpłynąć na stan całego organizmu. W końcu to nasz kręgosłup pełni funkcję ochronną wobec rdzenia kręgowego, będącego centralnym kanałem układu nerwowego, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego.
Najczęściej dokuczają szyja, ramiona i kark, zdarza się jednak, że ból związany z kręgosłupem pojawia się w zupełnie innym obszarze ciała. Czasami towarzyszą mu też dodatkowe objawy w postaci drętwienia rąk, przeczulicy skóry na plecach lub tzw. mroczków przed oczami.
Oto najczęstsze schorzenia związane z bólem kręgosłupa:
– Uszkodzenia krążka międzykręgowego – może być spowodowane przeciążeniem, urazem lub zwiększonym napięciem mięśni
– Ból odcinka lędźwiowego – przyczyna są tutaj zwyrodnieniowe kręgów, napięcie mięśni bądź neuropatia
– Ból pleców – z powodu zmian w kręgosłupie i zwiększonego napięcia mięśni, powstaje ból odczuwalny na wysokości łopatek, promieniujący w obie strony ciała.
– Ból szyi i karku – bardzo obecnie częsta dolegliwość, pojawiająca się jako efekt siedzącego, zwykle przed telewizorem czy komputerem, trybu życia.
– Napięcie mięśniowe – silny stres oraz ciężka lub jednostajna praca, mogą powodować stałe, przedłużające się napięcie mięśni grzbietu, co w konsekwencji prowadzi do bóli na różnej wysokości kręgosłupa.
A. Złotkowska