Depresja jest czwartym co do częstości występowania podawanym przez WHO problemem zdrowotnym na świecie. Wiadomo już, że towarzyszy niemal każdej kobiecie w okresie menopauzalnym Jak donoszą badania kliniczne na ciężką depresję cierpi ok. 30% kobiet w tym okresie, a ponad 90% kobiet odczuwa zaburzenia nastroju, z których niekiedy powstaje poważniejsza depresja.
Przyczyny i objawy
Na zaburzenia nastroju składa się wiele różnych dolegliwości, są to m. in. drażliwość, brak koncentracji, lęk, pobudzenie psychoruchowe, fobia społeczna, uderzenia gorąca, bezsenność, zimne poty, obniżony nastrój, spowolnienie reagowania na bodźce, zaburzenia pamięci, utrata libido. Niektóre kobiety cierpiące na zaburzenia nastroju podczas menopauzy są skłonne do pogłębienia tego stanu umysłowego co skutkuje rozwojem depresji.
Przyczynami takiego stanu są zmiany hormonalne, które dotyczą właśnie kobiet po 40. roku życia, już przed menopauzą. Zmiany te powodują osłabienie układów, w tym nerwowego. Osłabiony układ nerwowy jest podatny na stany depresyjne.
ALNG