Jedną z roślin powszechnie występujących na polskich łąkach i polach jest wiesiołek. Jego właściwości sprawiają, że coraz częściej znajduje zastosowanie w walce z wieloma dolegliwościami. Za najbardziej wartościową część uchodzą nasiona o charakterystycznej brązowawej barwie. To właśnie z nich uzyskuje się olej z wiesiołka bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jakie jeszcze związki zawiera ten naturalny specyfik? Dlaczego jego używanie jest polecane w szczególności kobietom? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Naturalne sposoby w służbie kobiecego zdrowia
Krwawnik, niepokalanek pospolity, nagietek lekarski, skrzyp polny, pokrzywa… to tylko niektóre z roślin wykorzystywanych od stuleci jako sprawdzony i zdrowy sposób na kobiece dolegliwości. Od niedawna dołączył do nich wiesiołek, który coraz częściej stanowi cenny składnik suplementów oraz kosmetyków. Ta niegdyś powszechnie używana w gospodarstwach domowych roślina została wyparta w XVII wieku przez ziemniaka. Zainteresowanie tym nieco zapomnianym gatunkiem nasiliło się pod koniec ubiegłego wieku. Wtedy odkryto, że jego nasiona zawierają spore ilości witamin, minerałów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, szczególnie linolowego i gamma linolenowego. Substancje te wykazują dużą aktywność biologiczną, opóźniają procesy starzenia organizmu oraz korzystnie wpływają na wiele procesów fizjologicznych.
Dlaczego olej z wiesiołka jest rekomendowany kobietom?
Wykorzystywany w kosmetyce i ziołolecznictwie olej z wiesiołka tłoczony na zimno to naturalny środek, który nie bez przyczyny jest określany ulubionym specyfikiem kobiet. Chociaż w jego składzie znajdują się przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, jest też doskonałym źródłem takich związków aktywnych jak fitosterole, enzymy oraz garbniki. Składniki te zwiększają ogólną odporność organizmu, obniżają podwyższony poziom cholesterolu i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Dodatkowo regulują gospodarkę hormonalną i stabilizują poziom hormonów wspierających płodność.
Wiesiołek na złagodzenie objawów menopauzy
Jeśli szukasz skutecznego sposobu na poradzenie sobie z uciążliwymi objawami klimakterium, z pomocą przyjdzie Ci olej z wiesiołka. Chociaż menopauza jest zupełnie naturalnym procesem fizjologicznym występującym u pań po 50. roku życia, jej symptomy potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Wzmożona potliwość, problemy ze snem, zmęczenie, wahania nastroju i suchość pochwy nie muszą utrudniać codziennego funkcjonowania. W oleju z wiesiołka znajdują się fitoestrogeny, które wykazują działanie podobne do estrogenów. Dzięki temu zmniejszają intensywność zmian zachodzących w organizmie i łagodzą przebieg menopauzy.
Olej z wiesiołka a menstruacja
Dzięki regularnemu stosowaniu oleju z wiesiołka możesz sobie pomóc również w przypadku problemów z miesiączką. Ten naturalny środek jest polecany w szczególności kobietom zmagającym się z nieregularnymi krwawieniami, ale nie tylko. Znajdujące się w jego składzie związki czynne zmniejszają natężenie objawów towarzyszących napięciu przedmiesiączkowemu takich jak ból głowy, biegunki, zaparcia, zatrzymanie wody w organizmie oraz wzmożona tkliwość piersi.
Na problemy hormonalne – olej z wiesiołka
Produkowane przez gruczoły dokrewne hormony mają wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Zaburzenia hormonalne u kobiet mogą prowadzić do obniżenia libido, przybierania na wadze, nadmiernego owłosienia oraz problemów z zajściem w ciążę. Wiele pań z zachwianą równowagą estrogenową i progesteronową zmaga się także z hormonalnym wypadaniem włosów. W takiej sytuacji warto wypróbować olej z wiesiołka, który ma właściwości wzmacniające, odżywcze oraz stymulujące wzrost cebulek włosowych.
Wybierz olej z wiesiołka i ciesz się lepszym samopoczuciem!
Poprzez korzystne działanie naturalny olej z wiesiołka znajduje szerokie zastosowanie zarówno w terapii, jak i w profilaktyce wielu kobiecych dolegliwości. Jego systematyczne przyjmowanie reguluje pracę całego organizmu, wspiera właściwą gospodarkę hormonalną oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Dobry olej z wiesiołka powinien być koniecznie tłoczony na zimno oraz przechowywany w ciemnej, szklanej butelce. Takie produkty oferuje między innymi niewielka rodzinna olejarnia Olini. Oleje są wytwarzane bezpośrednio na zamówienie i nie zawierają żadnych aromatów oraz barwników.