zapalenie-gruczolu-bartholina

Choć zazwyczaj to schorzenie dotyka kobiet między 20. a 40. rokiem życia, prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się również wtedy, gdy mamy problemy natury intymnej – szczególnie w okresie klimakterium wśród pań, które miały do czynienia z bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Czym jest gruczoł Bartholina

Tajemniczy gruczoł to raczej cały zespół gruczołów przedsionkowych większych, które i umiejscowione są wewnątrz warg sromowych większych. Wytwarzają śluzowatą wydzielinę, która ułatwia stosunek. Ujścia gruczołów znajdują się na ściankach bocznych przedsionka pochwy.

Podczas pobudzenia – czy to seksualnego, czy emocjonalnego – gruczoły aktywizują się i sprawiają, że czujemy się wilgotne. Aktywizują się również podczas przeżywania strachu, co może być błędnie interpretowane przez mężczyzn jako ochota na odbycie stosunku.

Zapalenie gruczołu

Jest to bardzo nieprzyjemna i bolesna przypadłość. Gruczoł powiększa się (zazwyczaj jednostronnie), utrudniając siedzenie, chodzenie, oddawanie moczu.

Pojawia się gorączka i ogólne osłabienie, bolesność stosunków. W gruczole zaczyna gromadzić się ropa – jest to efekt zakażenia przez gronkowce, paciorkowce lub ziarenkowce (gonokoki). Wnikające w przewody bakterie sprawiają, że przestają one być drożne.

Nabrzmiały gruczoł może pęknąć samoistnie, wyciekając do przedsionka pochwy – powoduje to automatyczne ustąpienie wszelkich dolegliwości. Czasami jednak zdąży urosnąć do rozmiarów kurzego jajka! Niestety choroba ma tendencje do nawrotów i tworzenia torbieli.

Joanna Pastuszka-Roczek