anemia-anoreksja-bulimia

Niewłaściwe żywienie to prosta droga do wielu chorób. Masz niepokojące objawy i nie wiesz co Ci dolega? Warto zadbać o zdrowie wcześniej i zaoszczędzić czas, niepotrzebne nerwy i pieniądze na kosztowną rehabilitację i nieodwracalne szkody w organizmie.

Anemia. Brak krwinek czerwonych

Anemia to inaczej niedokrwistość. Zwiastunami tej choroby będą brak apetytu, zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie czy brak koncentracji. Czasem na anemię procujemy w sposób nieświadomy. Warto unikać zbędnych stresów i wycieńczającego trybu życia. Powodem może być również brak w diecie żelaza. To kwestia, o której szczególnie powinny pamiętać panie. W pierwiastek ten bogate są jaja, mięso, wątróbka. By przyswoić żelazo potrzebne są witaminy i mikroelementy, które ułatwią jego wchłanianie: witaminy B12, B6, C, E, kwas foliowy oraz miedź, cynk i molibden (znajdują się m.in. w szpinaku, pietruszce, jajach, papryce i pomidorach). Inną przyczyną tej poważnej choroby mogą być duża, a wręcz nadmierna utrata krwi przy miesiączce, krwawiące wrzody żołądka czy dwunastnicy czy działanie leków, które niszczą czerwone krwinki z żołądka. Anemii można się nabawić lecząc inne choroby np. przez chemioterapię.

Bulimia. Choroba duszy

Bulimia to z kolei przestroga dla osób, które lubią eksperymentować z dietami cud i odchudzaniem. To choroba, która podłoże ma w naszej psychice. Objawami tej przypadłości jest właśnie zaburzony stosunek do jedzenia, tycia i odchudzania się. Naukowcy uważają, że temat jedzenia jest jedynie zastępczy dla problemów emocjonalnych, które osoba kryje w sobie. Bulimicy objadają się, by zaraz po tym wywołać wymioty, przeprowadzić głodówki czy ćwiczyć więcej niż jest to w ogóle potrzebne. Bulimia nieraz łączona jest z przewlekłą depresją i niską samooceną. Choroba występuje częściej u młodych kobiet niż u mężczyzn. Związana jest nieraz z presją jaką wywierają media czy społeczeństwo, które lansuje kult szczupłej i jędrnej sylwetki.

Anna Konopka