reumatologiczne-zapalenie-stawow-zwiazane-z-alergia

Dlaczego to schorzenie jest związane z alergię? Co najmniej z dwóch powodów – po pierwsze komórki tuczne, na które wpływają alergeny, biorą w nim udział. Po drugie leki wykorzystywane w terapii reumatologicznej często wywołują reakcje alergiczne.

Reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) zaczyna się od porannej sztywności w stawach oraz bólów w małych obwodach stawowych. Później następują znacznie bardziej drastyczne dolegliwości i zmiany w stawach osoby chorej. Przyczyną tych procesów jest przewlekłe zapalenie błony maziowej stawów, kaletek i pochewek ścięgien.
Szacuje się, że cierpi na nie od 1 do 2% populacji, najwięcej przypadków diagnozuje się w przedziale wiekowym 40-60 lat. Dwa razy częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Znaczenie alergii w RZS

Komórki tuczne pod wpływem alergenów wytwarzają mediatory i biorą udział w zwiększaniu się ilości błony maziowej w stawach. Ta błona uciska na stawy, kości i chrząstki niszcząc je.
Jeśli RZS połączone jest z alergicznymi reakcjami chory może odczuwać obrzęk i bóle stawów, a także charakterystyczne dla alergii objawy – pokrzywkę, wyprysk, katar czy duszności.
Dowiedziono, że u części dotkniętych RZS schorzenie to jest związane z alergią lub nadwrażliwością na spożywane pokarmy. W grupie badanych po kilkudniowym ograniczeniu spożywania wszystkich pokarmów objawy zapalenia stawów znacznie zelżały. Natomiast w drugiej grupie wprowadzono dietę opartą na nabiale i tam wyniki były odwrotne – więcej było nasileń objawów. W tym drugim przypadku podłoże choroby nie jest alergiczne i zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może okazać się niezbędne. Natomiast w sytuacji pierwszej często pomóc może tylko odkrycie uczulających pokarmów i zmiana diety na pozbawioną mleka lub glutenu.

Limfocyty T i wpływ leków

Warto wspomnieć o odkryciu w 2006 roku przez amerykańskich naukowców limfocytów T pomocniczych, które mogą odgrywać rolę inicjującą w astmie, alergii oraz przewlekłych stanach zapalnych, także w zapaleniach stawów. Grupa badawcza stwierdziła, że limfocyty te produkują interleukinę 17, rodzaj cytokiny powodującej silny stan zapalny, który bywa oznaką zarówno chorób alergicznych, jak i autoagresywnych, do których należy zapalenie stawów.
Wspominane już niesteroidowe leki przeciwzapalne wykorzystywane w terapii zapaleń stawów mogą wywoływać odczyny alergiczne. Podobnie niekorzystne skutki uboczne pojawić się mogą po lekach modyfikujących proces zapalny, jak sulfasalazyna czy chlorochinam, a także solach złota, rzadziej wykorzystywanych w Polsce. Bardzo często stosowany na całym świecie metotreksat również posiada bardzo długą listę skutków ubocznych, ale zdaniem lekarzy dochodzi do nich tylko przy dużych dawkach.

MojeAlergie.pl

Czytaj więcej – Alergia a inne schorzenia i choroby

(BZ)