Przedłużaniem paznokci zajmuję się od 2007 roku, to długi czas. Wielu kobietom tipsy nadal kojarzą się z pstrokatymi, kolorowymi i długimi paznokciami. Stąd też niechęć do takiej właśnie metody upiększania. Jednak moda i trendy zmieniają się, powstają nowe technologie w kosmetyce, które powodują, że coraz trudniej nam jest określić, czy dana zmiana jest naturalna, czy też może jest wynikiem ingerencji specjalisty.
Najczęstszym przypadkiem jest tzw. wyprysk kontaktowy, powstający w następstwie stosowania sztucznych paznokci wykonywanych z samoutwardzalnych związków akrylowych oraz utwardzanych UVA. Problem ten jest szczególnie aktualny w Stanach Zjednoczonych, gdzie sztuczne paznokcie i kleje do ich mocowania są najczęstszymi przyczynami uczulenia na akrylany.
Diagnostyka alergii na tworzywa akrylowe jest skomplikowana. Uczulać może wiele związków chemicznych wchodzących w ich skład. Nadwrażliwość powodują głownie monomery – pochodne kwasu akrylowego i kwasu metakrylowego. Uczulenia te pojawiają się na skórze, a nie bezpośrednio na płytce paznokciowej. Żel jako polimer nie ingeruje w płytkę paznokcia, tworząc na nim jednolitą masę nie dopuszcza powietrza, wilgoci i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Żelowa ochrona
Metoda żelowa jest obok lakieru jedną z najbezpieczniejszych metod utwardzania paznokci. Warstwa żelowa, nie przepuszcza powietrza i wilgoci do paznokcia, ale dzięki temu chroni je przed środkami chemicznymi, które nas otaczają. Nasze mamy do porządków domowych miały do dyspozycji szare mydło i wodę z octem, my dzisiaj mamy pełny wachlarz środków czystości naszpikowanych związkami chemicznymi.
Niestety, nie wszystkie kobiety podczas prac porządkowych zakładają rękawiczki, które chronią zarówno skórę dłoni, jak i paznokcie przed wpływem chemikaliów.
Dorota Saganowska