Choroba ta to najczęstsze zaburzenie neurologiczne, jednak równocześnie jest najmniej rozpoznawalna. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, ale często je lekceważymy. Dopiero, gdy stają się zbyt uciążliwe, zaczynamy coś podejrzewać Jak rozpoznać i leczyć zespół niespokojnych nóg?
Leczenie
Zespół niespokojnych nóg zazwyczaj sugeruje, że coś w Twoim organizmie zaczyna źle funkcjonować – może być objawem cukrzycy, mocznicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, niewydolności żylnej. Dlatego rzadko kiedy leczy się samą przypadłość, konieczne jest kompleksowe leczenie.
Może również być spowodowane lekarstwami, które przyjmujemy – szczególnie tymi, które mają wpływ na gospodarkę wapnia w naszym organizmie. Lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad i ustala główną przyczynę zespołu niespokojnych nóg i to nią się zajmie w pierwszej kolejności.
Ponieważ choroba utrudnia koncentrację, rozprasza, powoduje zmęczenie, leczenie obejmuje również zmianę trybu życia: naukę relaksacji, regularne ćwiczenia, ograniczenie kofeiny i innych używek.
Niestety – jest to choroba nieuleczalna. Możemy jedynie złagodzić jej objawy, a także powstrzymać dalszy rozwój. Bardzo ważne jest przestrzeganie indywidualnych zaleceń lekarza, który dobiera lekarstwa odpowiednio dla każdego pacjenta. To, co pomaga jednemu pacjentowi, niekoniecznie pomoże drugiemu, dlatego należy ściśle przestrzegać wskazówek.
Joanna Pastuszka-Roczek