Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) dotyka ponad 15% osób dorosłych. Aż 80% z nich nie otrzymuje żadnej pomocy medycznej. Jak skutecznie leczyć OAB?
Inną formą leczenia OAB są różne formy elektrostymulacji – od mało inwazyjnych, przezskórnych stymulacji prądem, do inwazyjnych, podawanych przezpochwowo lub bezpośrednio do nerwów krzyżowych. Elektrostymulacje przynoszą rezultat nawet u połowy pacjentek. Jednak wciąż najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego jest farmakologia. Leki starszej generacji sprawdzają się w przypadku 30-50% pacjentek, jednak aż 70% chorych odczuwa po nich nieprzyjemne skutki uboczne. Nowsze farmaceutyki mają podobną skuteczność, są jednak zdecydowanie lepiej przyswajalne.
W ostateczności stosuje się metody chirurgiczne – enterocystoplastykę i autoaugmentację. Lekarze jednak niechętnie sięgają po skalpel, ponieważ są to zabiegi o wysokim stopniu powikłań. Znacznie prościej i zdrowiej jest zastosować farmakoterapię w połączeniu z metodą behawioralną i pozbyć się wstydliwego problemu z pęcherzem.
M. Witczak