Zielarnia nad Sekwaną stanowi trzeci tom cyklu Jak pies z kotem. Głównymi bohaterkami powieści Liliany Fabisińskiej są dwie przyjaciółki – Natalia i Nina. Choć z pozoru te dwie kobiety więcej dzieli, aniżeli łączy, ich relacja jest szczera i wyjątkowa. Jakie zwroty akcji tym razem przygotowała dla swoich czytelniczek Liliana Fabisińska, która uchodzi za jedną z najlepszych pisarek specjalizujących się w literaturze obyczajowej?
Spotkanie po latach – czy Natalia pojedzie na rozdanie Nagród Nobla?
Natalia powraca na Hel, który jest jej miejscem na ziemi. Wraz z papugą Adelą, „Mewą” i Wiktorem tworzy szczęśliwą rodzinę. Niestety, jej życie komplikuje się wraz z przyjazdem Stefana. Ów mężczyzna był jej kiedyś bardzo blisko. Przed laty nie tylko stanowili zgrany zespół prowadzący badania naukowe z zakresu biologii, ale też darzyli się gorącym uczuciem. Ich związek nie przetrwał jednak próby czasu, a Natalia związała się z Wiktorem. Stefan zjawia się na Helu, by zaprosić swoją dawną ukochaną na uroczystość przyznania Nagrody Nobla. Natalia jednak nie chce towarzyszyć mu w Sztokholmie, choć gorąco namawia ją do tego Wiktor. Do kobiety nie przemawia nawet argument dotyczący jej wkładu w odkrycie naukowe.
Stefan postanawia jednak wspomnieć o Natalii podczas odbierania nagrody, co sprawia, że na Hel przyjeżdża tłum dziennikarzy. Każdy z nich chce przeprowadzić wywiad z kobietą, która przyczyniła się do rozwoju nauki i jest bliska sercu noblisty. Nagła sława nie jest jednak tym, na czym zależało Natalii. Czy Mikołaj, który niespodziewanie odwiedził swoją ciotkę, pomoże jej odgonić się od tłumu ciekawskich dziennikarzy?
Nieoczekiwana podróż do Paryża
Przyjaciółka Natalii także przeżywa życiowe zawirowania. Nina wraz z siostrami prężnie rozwija rodzinne przedsiębiorstwo, SIS-4. Konstancja, która nigdy nie wykazywała zainteresowania sprawami firmy, nieoczekiwanie zaprasza wszystkie siostry na biznesowy wyjazd do Paryża. Kobiety nie potrafią zrozumieć, dlaczego wszystkie muszą udać się nad Sekwanę, skoro Kostka sprawę umowy mogłaby przedyskutować z doświadczonymi pracownikami, którzy pozostają do jej dyspozycji. Wiedzione ciekawością udają się do kraju, który budzi w nich bolesne wspomnienia związane z ich matką.
Zielarnia nad Sekwaną – powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym
Los przygotował jednak dla czterech sióstr wiele niespodzianek. Nina podczas powrotu z Luwru zostaje napadnięta przez nieznanego sprawcę. Wprawdzie ten zabiera jej tylko torebkę, ale cała sytuacja wydaje się mocno podejrzana, biorąc pod uwagę wydarzenia z hotelu. Gdy bizneswoman wraca do pokoju, okazuje się, że jest w nim policja. Funkcjonariusze zabezpieczają ślady po strzałach oddanych w okno sypialni. Kto wziął na celownik Ninę? Dlaczego chce ją zabić? Czy ma to związek z Maksem, byłym narzeczonym kobiety, który niemal doprowadził jej firmę do bankructwa? Czy czterem siostrom uda się zemścić na mężczyźnie, dla którego liczy się wyłącznie biznes? Nina, najlepsza przyjaciółka Natalii, trafia do paryskiego aresztu. O co jest podejrzana? Dlaczego Konstancji tak bardzo zależało na odwiedzeniu znienawidzonego Paryża? Kto podarował Natalii bilet do Paryża i dlaczego to zrobił?
Liliana Fabisińska – mistrzyni nieoczekiwanych zwrotów akcji
Zielarnia nad Sekwaną to pełna ciepła i dobrego humoru powieść obyczajowa z elementami kryminału, którą czyta się jednym tchem. Liliana Fabisińska zadbała o to, aby akcja rozgrywała się płynnie i była pełna zaskoczeń. To właśnie dzięki nim dochodzimy do ostatniej strony powieści szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać. Zielarnia nad Sekwaną to książka o rodzinnych tajemnicach, niewyjaśnionych sprawach z przeszłości, które kładą się cieniem na teraźniejszości. Powieść tę czyta się niezwykle komfortowo także z powodu stosunkowo dużej czcionki, która nie męczy wzroku. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt małe literki nierzadko odbierają nam przyjemność czerpaną z lektury. Choć Zielarnia nad Sekwaną stanowi trzeci tom z cyklu Jak pies z kotem, nieznajomość poprzednich części nie wpływa negatywnie na zrozumienie fabuły. Warto jednak się z nimi zapoznać, ponieważ w nich także nie brakuje ciekawych wątków kryminalnych.
Irmina Cieślik