Większości osób alergia kojarzy się z okresem wiosenno-letnim, kiedy to rozpoczyna się pylenie roślin, będących najpowszechniejszymi alergenami. Jednak nie tylko w tym okresie ludzie zmagają się z alergią. W zależności od czynnika uczulającego nieprzyjemne objawy mogą pojawić się o każdej porze roku. Zobaczmy, co uczula nas zimą.
Alergia zimą – roztocze kurzu domowego
Roztocze kurzu domowego należą do jednych z najsilniejszych i najczęściej uczulających alergenów. Co więcej, są wokół nas przez cały rok, dlatego dolegliwości mogą pojawiać się o każdej porze, a jednak najsilniejsze objawy obserwujemy zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego? Okres grzewczy oraz rzadsze wietrzenie pomieszczeń sprzyjają unoszeniu się większych ilości kurzu w powietrzu. Dlatego alergikom zaleca się częste sprzątanie pomieszczeń i korzystanie ze specjalnych oczyszczaczy powietrza, zwłaszcza zimą.
Alergia zimą – pleśnie
Grzyby pleśniowe mogą występować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczeń. Często nie są one widoczne gołym okiem, dlatego ich zwalczanie bywa trudne. Wielokrotnie pleśnie pojawiają się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak piwnice lub strych, choć można je znaleźć także w ramach okiennych oraz innych wilgotnych miejscach. W pomieszczeniach rozwijają się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej wentylacji, złego systemu izolacji lub wad klimatyzacji. Zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu mogą powodować szereg objawów alergicznych, między innymi świąd, kichanie czy duszności.
Alergia zimą – sierść zwierząt
Osoby uczulone na sierść zwierząt również mogą cierpieć przez cały rok i to nie tylko wtedy, gdy mieszkają z pupilem. Choć objawy takiej alergii najmocniejsze są zazwyczaj latem, gdy zwierzę linieje, to jednak gubią one sierść przez cały rok. Futro osiada natomiast na odzieży, pościeli, meblach, a także unosi się w powietrzu. Prowadzi to do tego, że alergicy mogą odczuwać dolegliwości w postaci kichania, drapania w gardle czy zaczerwienienia oczu także wtedy, gdy wpadną w odwiedziny do kogoś, kto posiada zwierzę.
Alergia zimą – leczenie
Alergie zimowe, tak samo jak wiosenne czy letnie, najlepiej leczyć, unikając kontaktu z alergenem. Nigdy jednak nie da się całkowicie uniknąć kurzu, a jeżeli kochamy nasze zwierzaki, nie chcemy się z nimi rozstawać pomimo alergii. W takim przypadku najlepszą opcją będzie terapia odczulająca, która może pomóc w złagodzeniu objawów, a nawet ich całkowitym ustąpieniu na dłuższy czas. Odczulanie jednak nie daje gwarancji skuteczności i choć w wielu przypadkach naprawdę pomaga, często po kilku latach należy terapię powtórzyć.
Wspomagająco przy odczulaniu lub gdy objawy alergii nie są wyjątkowo silne, warto stosować tabletki na alergię bez recepty. Lek zawiera loratadynę, czyli substancję II generacji, wykazującą dużą skuteczność w łagodzeniu dolegliwości alergicznych i niewywołującą uczucia zmęczenia. Leki przeciwhistaminowe w wielu przypadkach wystarczą, aby znacznie poprawić jakość życia przy alergii.