cukier-gorzka-prawda-o-zmarszczkach

Cukier nie tylko odpowiedzialny jest za dodatkowe kilogramy i częste wizyty u dentysty, ale także za przedwczesne starzenie się skóry.

Cukier obwiniano już chyba o wszystko. Począwszy od czegoś tak prozaicznego jak dodatkowe kilogramy (jeśli nie wierzycie proponujemy mały test wagi po świętach), aż po próchnicę zębów, cukrzycę, nadmierną pobudliwość, nowotwory, a w ostatnim czasie o zmarszczki!

Nie metryka, ale cukierek wiek powie

Dowiedziono, że z powodu cukru wyglądamy starzej. Duńscy naukowcy podzielili 569 zdrowych wolontariuszy na trzy grupy, w zależności od tego czy mieli niskie, średnie czy wysokie stężenie glukozy we krwi po spożytym posiłku. Także do badań dołączeni zostali diabetycy, którzy mieli jeszcze większą zawartość glukozy we krwi niż przeciętny amator tiramisu.

Grupa 60 niezależnych obserwatorów przejrzała zdjęcia wolontariuszy i oceniła na ile lat wyglądają. Nawet jeśli wzięło się pod uwagę inne czynniki oddziaływające na wygląd takie jak sam wiek, palenie a także opalanie, to wyniki jasno wskazywały na to, że przy wysokim stężeniu cukru we krwi ludzie wyglądali staro.

Największy rozdźwięk między prawdziwym a domniemanym wiekiem wyniósł rok i 7 miesięcy (z przeciętnego 59.6 lat na 61.2 lata) pomiędzy tymi, którzy mieli najniższy poziom glukozy we krwi a diabetykami. Ale nawet pomiędzy grupami o najniższym i najwyższym poziomie glukozy, sędziowie orzekli, że uczestnicy wydawali się o rok starsi niż byli w rzeczywistości.

Podsumowując wzrost glukozy we krwi o 0,18 g na litr przyczynia się do tego, że wydajemy się starsi o 5 miesięcy.

Bionica.pl