Wapń i niektóre witaminy to najważniejsze składniki dla zdrowych i mocnych kości. Dlaczego to właśnie te substancje są tak pożyteczne? Jak zbudowane są kości i co się dzieje w ich wnętrzu?
Jak działają kości?
Każda kość jest zbudowana z wielu tkanek: tkanki kostnej, tkanki łącznej (tzw. okostnej), istoty zbitej, istoty gąbczastej oraz wielu istotnych minerałów. Kość nie ma jednolitej budowy. Tkanka kostna rozwija się już w życiu płodowym, by osiągnąć swoją szczytową masę dopiero u dorosłego człowieka w wieku ok. 30 lat. Można powiedzieć, że kości są w nieustannej budowie – z tkanki kostnej są usuwane stare tkanki i zastępowane nowymi. Naukowcy wyliczyli, że mniej więcej co 12 lat przebudowie ulega cały szkielet człowieka. Po 50 roku życia zdolność do odbudowywania kości stopniowo maleje i z biegiem czasu więcej tkanek niszczeje, niż się tworzy. Dla procesu odbudowy tkanki kostnej największe znaczenie mają minerały i witaminy, dzięki którym w ogóle możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie kości.
Jaką rolę dla kości odgrywa wapń?
Wapń to podstawowy budulec kości. Nawet 99% wapnia w organizmie człowieka znajduje się w tkance kostnej. Od zawartości wapnia w kościach zależy ich twardość i podatność na złamania czy deformacje. Nasz organizm ma za zadanie utrzymywanie stałego poziomu wapnia. Jeśli z jakiegoś powodu poziom ten spada uwalniane są rezerwy magazynowane w kościach. Niestety jeśli wchłanianie wapnia jest zbyt długo upośledzone dochodzi do odwapnienia kości, a w rezultacie tkanka kostna staje się słaba, podatna na urazy i złamania. Dochodzi także do rozwoju osteoporozy, krzywicy, a w najgorszym razie do zachwiania funkcjonowania całego organizmu.
Tekst sponsorowany