Jestem żoną szejka Laila Shukri

O szejkach ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich krążą legendy. Co pewien czas w mediach pojawiają się doniesienia o Polkach, które pojechały do Dubaju do pracy, a skończyły jako żony Emiratczyków, pozbawione większości elementarnych praw. Jak jest naprawdę? Czy można stworzyć szczęśliwy związek z rodowitym mieszkańcem Zjednoczonych Emiratów Arabskich?  Jestem żoną szejka to książka, która rzuca światło na różnice kulturalne, z jakimi musi zmierzyć się miłość. Laila Shukri to Polka pisząca pod pseudonimem.  Prawdopodobnie przeżyłaby nie lada piekło, gdyby jej mąż dowiedział się o jej pasji i ujawnianiu sekretów mieszanych związków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Jestem żoną szejka – historia miłości Polki i Emiratczyka

Laila Shukri to Polka, która wyjechała do dubajskiej filii swojej firmy. Jednym z jej klientów był bogaty, wysoko postawiony szejk. Kobieta początkowo w ogóle nie zwracała na niego uwagę, wszak była profesjonalistką oddzielającą życie prywatne od zawodowego. Niemniej jej koleżanki zafascynowały się Emiratczykiem wywodzącym się z elitarnej rodziny. Wszystkie kobiety zostały zaproszone na przyjęcie przez szejka, ale to właśnie Polka najbardziej wpadła mu w oko. Potem wypadki potoczyły się błyskawicznie.  Polka, pomimo dobrych rad znajomych i swojego przełożonego, postanawia wyjść za mąż za szejka. Życie z nim jawi się jej jako bajka. Jest przekonana, że uczucie, jakim go darzy, pokona wszystkie przeszkody.  Lekceważy racjonalne argumenty swoich przyjaciół, którzy zwracają jej uwagę, że Europejki, które wychodzą za mąż za Emiratczyków, są traktowane jako żony gorszej kategorii.

 

Laila Shukri o ciemnych stronach małżeństwa z muzułmaninem

Po ślubie Polka ukrywająca się pod pseudonimem Laila Shukri jest bardzo szczęśliwa. Wprawdzie jej rodzice nie akceptują związku z muzułmaninem, ale ona cieszy się chwilami spędzanymi w Wenecji. Szejk robi wszystko, aby zaspokoić potrzeby swojej żony. Kupuje jej drogie prezenty, zabiera do ekskluzywnych restauracji i na najsłynniejszą zabawę karnawałową w Europie. Niestety, nic nie może wiecznie trwać. Po miesiącu miodowym nadchodzi pora na powrót do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Już po przekroczeniu rezydencji szejka pojawiają się pierwsze problemy. Szejk jest obrażony na swoją żonę i traktuje ją podle. Jak się później okazuje, jest to kara za to, że Laila Shukri pozwoliła sobie na rozmowę z kierowcą taksówki.  Polka zaczyna dostrzegać minusy małżeństwa z muzułmaninem. Jej mąż po powrocie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmusza ją do noszenia burki. Laila Shukri nie może swobodnie wychodzić z domu. Na dodatek pojawiają się komplikacje z bogatą rodziną szejka.

Jestem żoną szejka – przestroga dla Europejek

Jestem żoną szejka to książka oparta na faktach, która stanowi przestrogę dla Europejek, które wierzą w potęgę miłości pokonującą wszystkie różnice kulturowe. Niestety, życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie jest łaskawe dla kobiet. Szejkowie należą do niezwykle hojnych mężczyzn.  Chętnie kupują swoim wybrankom drogie stroje, ekskluzywne perfumy, kosztowną biżuterię i zabierają je w egzotyczne podróże. Niestety, kobiety w małżeństwach z muzułmanami zazwyczaj nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Na dodatek małżeństwo z Europejką, niebędącą muzułmanką jest traktowane jako niepełnowartościowe. Wpływowe rodziny na ogół sprzeciwiają się takim związkom.  Ciąża Europejki stanowi dla nich ogromny problem, dlatego też zachęcają do jej usunięcia w zamian za ogromne pieniądze.

Morderstwa honorowe w krajach muzułmańskich

Laila Shukri przeżyła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiele szczęśliwych chwil. W jej małżeństwie także nie brakowało radości i namiętności.  Niestety, to tylko jedna, „lepsza” strona medalu. Jest też druga, nie tak kolorowa i zachęcająca do związku z muzułmanami. Różnice kulturowe nierzadko są tak silne, że trudno odnaleźć się w tym świecie. Jestem żoną szejka to nie tylko historia burzliwego małżeństwa Laili Shukri z wpływowym szejkiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To także historie kobiet bestialsko zamordowanych i brutalnie okaleczonych przez swoich krewnych. Każdego roku z rąk męża, ojca, brata lub kuzyna ginie co najmniej kilkaset kobiet.  Morderstwa takie są usprawiedliwiane jako zabójstwa honorowe. Dobre imię rodziny można bardzo łatwo splamić. Jak wspomina Laila Shukri w książce Jestem żoną szejka, dwie nastolatki zostały zamordowane przez swoich krewnych tylko dlatego, że cieszyły się z deszczu i nakręciły przed domem filmik, na którym tańczą w strugach wody. Inne kobiety zostały zabite przez swoich krewnych dlatego, że padły ofiarami gwałtu.  W książce Jestem żoną szejka ukazano też historię kobiety, która została zgwałcona, ale jej kuzyn postanowił jej pomóc, żeniąc się z nią. To i tak nie wystarczyło bratu  ofiary gwałtu, ten wtargnął do mieszkania kuzyna i zabił swoją siostrę.  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich życie kobiet jest mniej warte niż życie mężczyzn.

Laila Shukri – jakie przeszkody musiał pokonać jej związek?

Nawet Laila Shukri, której mąż jawi się jako troskliwy i zakochany mężczyzna, nie ustrzegła się przed gniewem swojego ukochanego, gdy wróciła z Polski, a właściwie została z niej wywieziona przez ochroniarzy. Jaka kara spotkała autorkę książki Jestem żoną szejka?  Jakie przeszkody musiała pokonać na swej drodze po zawarciu małżeństwa z ukochanym?

Jestem żoną szejka to książka, która skłania do refleksji nt. miłości, różnic kulturowych i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. W tym miejscu warto podkreślić, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są jedne z najbardziej liberalnych państw w Zatoce Perskiej. Teoretycznie kobiety nie muszą chodzić po Dubaju w pełnym okryciu. W praktyce ten przywilej przysługuje tylko Europejkom i Amerykankom, które przyjechały do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na wczasy.  Jeśli są one związane z emirackim obywatelem, ten już zrobi wszystko, aby jego partnerka nie splamiła jego honoru… Skoro sytuacja kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie należy do łatwych, to co można powiedzieć o Irankach i obywatelkach Arabii Saudyjskiej?

 

Irmina Cieślik