Żuławski. Wywiad rzeka

Wywiad-rzeka o „kosmosie Żuławskiego” – rozmowa o uniwersum sztuki utkanym z setek przeczytanych książek, obejrzanych filmów i wysłuchanych oper, a takż̇e o traumatycznych doświadczeniach życiowych, które ukształtowały filmowy i pisarski warsztat artysty. Sam Peckinpah obok Fiodora Dostojewskiego, Sergiej Eisenstein obok Kena Russella, XIX-wieczna proza obok sztuki komiksu – to wszystko staje się inspiracją do stworzenia dzieła poruszającego najbardziej dotkliwe problemy – w sferze indywidualnej i społecznej. Dramatyczne opowieści o filmie w czasach PRL-u. O dwukrotnym przymusie opuszczenia Polski i o cenzurze. O kobietach… Małgorzacie Braunek, Romy Schneider, Isabelle Adjani, Valérie Kaprisky, Iwonie Petry, Sophie Marceau. O robieniu języka lewicowego w telewizji “pampersów”. O pracy z filmowcami z Polski, Francji i Ameryki – przewodnik po praktycznej stronie sztuki filmowej Nowe wydanie wzbogacone zdjęciami i nowym wstępem Piotra Kletowskiego.

O AUTORACH

Andrzej Żuławski (1940-2016) – reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz. Studiował na wydziale reżyserii IDHEC-u w Paryżu, filozofię na Sorbonie i nauki polityczne na UW. Był asystentem Andrzeja Wajdy. Autor 15 filmów i ponad 20 książek. Jest laureatem nagrody Plus Camerimage za całokształt twórczości “dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną”.

Piotr Marecki (1976) – redaktor, wydawca, kulturoznawca. Redaktor naczelny magazynu „Ha!art”.

Piotr Kletowski (1975) – filmoznawca, specjalista od kina azjatyckiego. Autor monografii Ś́mierć jest moim zwycięstwem – kino Takeshi Kitano (2001) oraz Filmowa odyseja Stanleya Kubricka (2006).