zwiazek-z-neurotykiem

Wrażliwość można uznać za zaletę, dopóki nie przyjmuje skrajnej postaci. Osoby przeczulone na swoim punkcie określamy mianem neurotyków. Jak wygląda związek z neurotykiem? Jak rozpoznać takich ludzi i zbudować z nimi dobre relacje?

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że każdy z nas w pewnym stopniu jest neurotykiem, nie każdy jednak podejrzewa innych o złe zamiary oraz niechęć. Nadwrażliwość różni się nasileniem, jedni źle znoszą wszelką krytykę, w tym merytoryczną. Z kolei inni są przeczuleni na jakimś punkcie np. stanie swojej cery. Neurotycy w oczach wielu kobiet uchodzą za niezwykle atrakcyjnych partnerów. Co sprawia, że wielu z nich działa na nas jak magnes?

Neurotyk – fascynująca osobowość

Gdy na swej drodze spotykamy wrażliwego, inteligentnego mężczyznę, który dostrzega bezmiar cierpienia, często tracimy głowę. Czujemy się wyróżnione, wszak większość koleżanek narzeka na chłód i obojętność swoich partnerów. Nasz wybranek jest inny, nigdy nie lekceważy naszych uczuć, chętnie niesie pomoc potrzebującym i dokarmia bezdomne zwierzęta. Czyż nie trafiłyśmy na ideał? Niestety, po chwilach zachwytu pojawiają się pierwsze rysy. A może one zawsze były, tylko ich nie dostrzegałyśmy? Związek z neurotykiem przebiega burzliwie. Czy z nadwrażliwym mężczyzną można stworzyć satysfakcjonującą relację?

W czasopismach naukowych coraz częściej pojawiają się głosy, iż neurotyczność podlega takim samym prawom dziedziczenia jak kolor oczu czy włosów. Jeśli jedno z rodziców zmagało się z nadwrażliwością, ten problem raczej nie ominie ich dzieci. Niektórzy badacze skłaniają się ku teorii, iż doświadczenia kształtują naszą osobowość i zachowania. Niektóre błędy wychowawcze mogą kształtować neurotyczną osobowość. Psycholodzy zauważyli, że dzieci, które uginają się pod ciężarem obowiązków, częściej zmagają się z tą przypadłością. Nie oznacza to, iż mamy wychowywać dziecko pod kloszem. Taka postawa również wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka. Wielu neurotyków skarży się na nadopiekuńczość rodziców, którzy izolowali ich od rówieśników. Jeśli w dzieciństwie kwestionowano naszą wartość lub nie doceniano przejawianych talentów, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż w dorosłym życiu będziemy przeczuleni na swoim punkcie.

Związek z neurotykiem

Nadwrażliwość można przekuć w sukces, dokonał tego między innymi Woody Allen. Popularny reżyser dostrzega emocje, które umykają uwadze zwykłych ludzi. Swoje obserwacje przedstawia w filmach, które charakteryzują się specyficzną atmosferą. W dziełach Woody`ego Allena najważniejszą rolę odgrywają emocje. Sam twórca podkreśla, iż huśtawka nastrojów nie jest mu obca. Reżyserem targają sprzeczne uczucia, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Strach determinuje życie neurotyków. Większość z nich każdego dnia stacza boje z obezwładniającym lękiem. Ten typ osobowości obawia się utraty pracy, gdy szef docenia zasługi, zaczyna martwić się kryzysem gospodarczym. Osoby nadwrażliwe często nie są zadowolone ze swojego życia, doszukują się problemów tam, gdzie ich nie ma. Ponure spojrzenie koleżanki odczytują jako afront, podczas gdy jej gest w rzeczywistości wyrażał ból głowy. Neurotycy wykazują tendencję do zadręczania się myślami, toteż często zmagają się z bezsennością. W ich oczach każda drobnostka urasta do rangi wielkiego problemu.

Irmina