Życie towarzyskie mózgu to książka, która udowadnia, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywają więzi społeczne. Te nie pozostają bez wpływu na poziom naszego szczęścia i zdrowie. Urszula Dąbrowska podkreśla, że choć pisze książkę w czasach trwającej pandemii, to nie zamierza się nią zajmować, gdyż na analizę jej wpływu na nasze życie potrzeba znacznie więcej czasu. Skutki izolacji społecznej mogą o sobie dać znać nawet za kilka lub kilkanaście lat.
Czym jest prawdziwa przyjaźń?
Życie towarzyskie niejedno ma imię. Trudno zdefiniować prawdziwą przyjaźń. Nie sposób też postawić wyraźnej granicy między przyjaźnią a luźną znajomością. Niemniej wnioski, do jakich prowadzą liczne badania naukowe, są dość jednoznaczne. Osoby, które utrzymują bogate więzi społeczne żyją dłużej, rzadziej chorują na nowotwory, a nawet gdy na nie zapadną, mają większe szanse na wyleczenie. Każdy z nas potrzebuje do pełni szczęścia drugiego człowieka. Nie zastąpią go pieniądze ani hobby.
Dlaczego tylko spotkania twarzą w twarz służą budowaniu więzi?
Urszula Dąbrowska powołuje się na badania naukowe, które wykazały, iż tylko spotkania twarzą w twarz zapewniają nam dobrostan. Pisanie ze znajomymi na komunikatorach internetowych nie jest tak korzystne dla naszego zdrowia jak wyjście z przyjaciółką na spacer. Wspólny śmiech, zabawa i żarty oraz to, czego doświadczamy w danej chwili, wyraźnie nas do siebie zbliżają. Sprzyjają też budowaniu szczęścia i spełnienia.
Dlaczego człowiek potrzebuje luźniejszych znajomości?
Nie każda relacja z drugim człowiekiem jest taka sama. Budujemy zarówno intymne więzi, jak i luźniejsze znajomości. Bliskie relacje stanowią dla nas ostoję w czasach kryzysu. Pozwalają nam się wypłakać, gdy spotyka nas jakiś problem, podnoszą na duchu i nierzadko przynoszą wymierną pomoc. Przyjaciel przyjedzie do nas w środku nocy, aby zawieźć nas na pogotowie.
Jednak także luźniejsze relacje z innymi ludźmi są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dobrze jest móc porozmawiać z sąsiadem o awarii ogrzewania, pożartować z kasjerką w sklepie etc. Wszystko to sprawia, że nie czujemy się samotni, mamy na kogo liczyć i możemy rozładować zgromadzony stres.
Co daje mężczyznom małżeństwo?
Na małżeństwie bardziej korzystają mężczyźni. Kobiety są w stanie budować bliskie i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, nawet gdy żyją jako singielki. Natomiast panowie często otwierają się na relacje międzyludzkie za sprawą swojego związku ze stałą partnerką.
Samotność seniorów
Znaczenie relacji międzyludzkich najlepiej widać na przykładzie seniorów. Ci często czują się samotni, nie mają się do kogo odezwać, z kim wyskoczyć na ryby czy zakupy. Jeśli w ich życiu pojawi się prawdziwy przyjaciel, staną się zdrowsi, szczęśliwsi i zyskają szansę na dożycie setnych urodzin.
Życie towarzyskie mózgu – książka oparta na badaniach naukowych
Życie towarzyskie mózgu to książka napisana w niezwykle rzetelny sposób. Urszula Dąbrowska z wykształcenia jest biologiem, więc bazuje na twardych danych naukowych. Jednocześnie ma w sobie duszę humanisty, która pozwala jej lepiej zrozumieć świat ludzkich emocji oraz zagadnień socjologicznych. Życie towarzyskie mózgu, mimo wykorzystania kilku pojęć naukowych, czyta się naprawdę lekko. Jest to książka napisana przystępnym językiem.