zycie-z-ostroga-pietowa

Ostroga piętowa to nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe w okolicy przyśrodkowej guza piętowego kości piętowej. W przebiegu tej jednostki powstają w obrębie wspomnianej kości narośle kostne, które w efekcie prowadzą do zapalenia rozścięgna podeszwowego. Początkowymi objawami są niewielkie dolegliwości bólowe, natomiast później, gdy problem został zlekceważony, zwykły chód staje utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Najlepiej usiąść wygodnie na krześle, zakładając „nogę na nogę” – w tej pozycji masujemy, uciskamy i głaszczemy stronę podeszwową stopy. Równie dobrze zabieg ten może wykonać ktoś inny z domowników. Wtedy pozostaje nam tylko i wyłącznie relaks podczas masażu. Postarajmy się w trakcie rozluźnić mięsień trójgłowy łydki, czyli całą tylną jej powierzchnię.

Dobrze sprawdza się również kinesiotaping. Aplikacja dotyczy korekcji guza piętowego oraz obrębu mięśnia brzuchatego łydki. Minusem kinesiotapingu jest to, że nie jesteśmy w stanie sami takiej aplikacji przeprowadzić. Do tego potrzebna nam jest osoba wykwalifikowana – fizjoterapeuta lub lekarz.

Ważnym elementem podczas leczenia i profilaktyki ostrogi piętowej są buty. Powinny być miękkie i wygodne, aby stopa mogła swobodnie „pracować” w bucie. Gdy podeszwa lub wkładka jest zbyt twarda, można zastosować podpiętki żelowe lub z innego tworzywa. Pamiętać należy o tym, żeby w oba buty wkładać identyczne podpiętki lub wkładki, gdyż różnica w grubości może wywołać nieprzyjemne reakcje kompensacyjne w obrębie miednicy, odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy kończyn dolnych.

Mgr Anna Gadziecka