Oberżyna, gruszka miłości, jajko krzewiaste – to wszystko potoczne nazwy psianki podłużnej, czyli popularnego również w Polsce bakłażana. Ten fioletowawy owoc zwiastuje schyłek lata i przygotowuje nas na obfitość darów jesieni.
Fioloetowa gruszka
Bakłażan ma bardzo charakterystyczny kształt i kolor. Choć współczesne odmiany mogą być żółte lub białe, to nam kojarzy się z głębokim, połyskującym fioletem. Jest to roślina ciepłolubna, dlatego w Polsce hoduje się ją w szklarniach.
Do Europy bakłażan zawędrował z Indii i Chin, zagościł na stałe w ciepłym klimacie Hiszpanii, jako roślina ogrodowa. Jego zalety doceniane są od wieków – pierwsze wzmianki o tej fioletowej roślinie pochodzą z V wieku przed naszą erą!
Bakłażan pokryty jest grubą, oleistą skórką, która skrywa miękki, gąbczasty miąższ. Jest on przysmakiem wielu kuchni świata i może być przygotowywany na wiele sposobów.
Bogactwo natury
Owoc bakłażana zawiera szereg witamin i minerałów, które pozwolą nam łagodnie przejść z lata do jesieni. Jest szczególnie bogaty w witaminy z grupy B, zawiera również witaminę C, żelazo, wapń, potas i znaczne ilości magnezu.
Największym skarbem, jaki w sobie kryje miąższ oberżyny, jest mangan, który jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym dla wszystkich form życia, gdyż jest ważnym składnikiem większości enzymów. W ciele człowieka magazynowany jest w kościach.
Joanna Pastuszka-Roczek