To bardzo proste i ważne badanie. Praktycznie każda wizyta u lekarza zaczyna się od zmierzenia ciśnienia, ponieważ może ono bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy wiesz jakie masz ciśnienie?
Wszystko, co musisz wiedzieć
Zacznijmy od definicji. Ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył.
Ciśnienie krwi ulega ustawicznym zmianom:
- długookresowym (co związane jest z wiekiem, stanem zdrowia itp.),
- średniookresowym (zależnie od pory doby, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek itp.)
- krótkookresowym (w obrębie cyklu pracy serca).
W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj 110–130); w chwili rozkurczu – jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65–80).
W praktyce medycznej, do oceny stanu zdrowia badanej osoby istotna jest wartość zarówno ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego, toteż podawane są obie wartości, co zapisuje się np. 120/80 mmHg.
Systematyczne pomiary ciśnienia krwi są jedną z podstawowych metod kontrolowania stanu zaawansowania choroby osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze jak również inne choroby układu krążenia.
Zuzanna Górka