Już wiesz, że czysta, pachnąca świeżością lodówka gwarantuje dłuższą zdatność spożywania przetrzymywanych w niej produktów, oszczędność wydatków spożywczych i przede wszystkim – zdrowie naszej rodziny. Co zrobić, gdy mimo naszych starań i dbałości o porządek w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach?
Jednym z popularniejszych ostatnio rozwiązań jest użycie zakupionego w sklepie odświeżacza do lodówki. Według producenta świetnie neutralizuje on przykry zapach sera, mięsa czy ryb. Dla najlepszej skuteczności warto umieścić go nie na półkach, ale na drzwiach lodówki.
Warto również skorzystać z niestandardowych, ale skutecznych środków naturalnych. Oto te, które sprawdziliśmy i możemy Wam polecić:
1. Starym, sprawdzonym sposobem jest umycie lodówki ciepłą wodą z octem.
2. W rogu lodówki ustaw spodeczek z górką kawy lub w innej wersji – sody oczyszczonej. Wymieniaj je co 2 tygodnie. Dodatkowo możesz położyć połówkę jabłka lub świeżą skórkę z cytryny.
3. Użyj jeżyka, czyli skórki z cytryny z powbijanymi goździkami.
4. Surowe mięso możesz skropić sokiem z świeżo wyciśniętej cytryny. Jednocześnie wydłużysz możliwy czas jego przechowywania przed gotowaniem lub smażeniem.
Aby nie dopuścić do pojawienia się przykrych zapachów w lodówce warto pamiętać aby:
1. Produkty o szczególnie nieprzyjemnym zapachu jak czosnek czy sery francuskie trzymać w oddzielnych, zamykanych pudełkach.
2. Dbać o czystość w lodówce i chronić ją przed bakteriami poprzez używanie specjalnych preparatów, które zapobiegają rozwojowi pleśni.
3. Garnki i inne naczynia, w których przechowujesz ugotowane potrawy powinny być zamknięte za pomocą pokrywki.
4. Zapewnić swobodny przepływ powietrza we wnętrzu lodówki, nie możesz jej przeładowywać.
A jak Ty walczysz ze zmorą każdej gospodyni domowej, czyli przykrym zapachem z lodówki?
Anna J