Dzień rocznicy Waszego ślubu nie musi zawsze wyglądać tak samo. Odnowienie przysięgi małżeńskiej to znakomita okazja do przypomnienia sobie, dlaczego wciąż jesteście razem i pogłębienia relacji w Waszym związku. Sposób, w jaki to zrobicie, zależy już tylko od Was.
Moda czy symbol?
Niektórzy uważają, że uroczyste ponowienie ślubów jest niepotrzebną modą, która przyszła do nas z Zachodu. Nie jest to do końca prawdą. Tradycja odnowienia przysięgi małżeńskiej ma także w naszej kulturze głębokie korzenie – zarówno kościelne jak i świeckie. Małżeństwa podczas swojej 25. lub 50. rocznicy ślubu ponownie stają przed ołtarzem podczas mszy świętej lub obchodzą uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego. W ostatnim czasie stało się to jednak bardziej popularne i więcej się o tym mówi.
Dlaczego warto?
Odnowienie przysięgi małżeńskiej powinno przede wszystkim być kwestią szczerej chęci obojga małżonków i płynąć z potrzeby serca. Powody mogą być rozmaite. Po przejściu kryzysu, jako symbol nowego początku małżonkowie chcą ponownie ślubować sobie miłość. Inne pary zawsze marzyły o możliwości zrobienia wymarzonego przyjęcia weselnego – idealną okazją staje się więc odnowienie sakramentu małżeństwa. Kolejnym powodem może być po prostu chęć wyznania sobie miłości w ten nietypowy sposób przy świadkach. Osobistych przyczyn może być bardzo wiele.
Jak to zrobić?
Przyjęło się, że to pary z dużym stażem i bagażem doświadczeń odnawiają swoje przysięgi małżeńskie. Ale czasem to właśnie te młodsze małżeństwa czują silną potrzebę odnowy i umocnienia w związku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każda para, niezależnie od stażu, zorganizowała taką uroczystość. Jej forma zależy tylko od upodobań i woli samych małżonków. Dla osób wierzących organizowane są specjalne msze święte w intencji małżeństwa, w których para staje ponownie przed ołtarzem. Uroczystości świeckie mogą odbyć się w USC lub też bez udziału urzędnika. Ich organizacją zajmują się na przykład profesjonalne firmy – można wybrać się na romantyczny rejs statkiem, spędzić czas w hotelu albo na rajskiej wyspie. O odpowiednią oprawę zadba obsługa, a na koniec małżeńska para dostanie specjalny dyplom. Jeśli jednak jest to tradycyjna uroczystość, miłym gestem jest zaproszenie najbliższych. Niektórzy w tym czasie organizują wymarzone przyjęcie weselne, którego przy pierwszym ślubie nie mieli, zapraszają gości i hucznie świętują.
Jest jeszcze wiele par, które nie potrzebują specjalnej otoczki i świadków, by odnowić swoje śluby. Dla nich wystarczy intymny wieczór we dwoje. Takie odnowienie przysięgi też ma swoją wielką wartość. Wszak nie należy kierować się modą tylko potrzebą duszy. Najważniejsze, by wypowiadane słowa przysięgi były szczere i płynęły prosto z serca.
M. Borowik