wiesiolek

Czy znacie zioło, które łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed menstruacją, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium i korzystnie wpływa na skórę? Nie i wydaje się Wam to niemożliwe? A jednak…

Wiesiołek – bo o nim mowa – znany jest od tysięcy lat w różnych regionach świata od Himalajów, przez obie Ameryki po kraje zachodnie. Pierwszych testów doczekał się jednak dopiero w XVII wieku w Anglii, gdzie podniesiono go do rangi królewskiego panaceum. Doceniono wówczas jego niezwykle uniwersalne właściwości pomocne w leczeniu nowotworów, obniżające wysokie ciśnienie krwi oraz dobroczynny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Roztarte liście wiesiołka przykładano do ran, które bardzo szybko się goiły, a nadpobudliwe dzieci uspokajały się po jego zażyciu.

Wiesiołek (łac. Oenothera, ludowe określenie: nocna świeca) to roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych. Należy do niego około 120 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej, Południowej, a także gatunki eurazjatyckie. W Europie występuje ok. 70 gatunków, w Polsce o połowę mniej, przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni (łac. Oenothera biennis).

W służbie płci pięknej

Cudowne cechy wiesiołka nie uszły uwadze kobiet, które szybko zauważyły, że wspomaga on sprawne funkcjonowanie organizmu i szeroko pojęte zdrowie. Zauważyły one także, że wiesiołek łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed okresem oraz łagodzi dolegliwości związane z menopauzą. Kobiety ciężarne doceniły wpływ wiesiołka na zdrowy wygląd skóry, jej uelastycznienie, zdrowe włosy oraz mocne paznokcie.

Badań ciąg dalszy

Leczniczymi składnikami ziela wiesiołka są przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, z których najważniejszym jest kwas gamma-linolenowy, znany jako GLA. Ludzki organizm nie potrafi sam go produkować, a z pożywieniem dostarczany jest w niewielkich ilościach. Dzięki temu kwasowi tkanki nerwowe i mięśniowe rozwijają się prawidłowo.

Mira Starobrzańska