opieka-nad-diabetykami-w-wielkiej-brytanii

Coraz więcej Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii. W związku z tym warto przyjrzeć się tamtejszej służbie zdrowia.

Anglicy mają powody do domu. Ich nowoczesne, duże ośrodki medyczne znajdują się w Oksfordzie i Cambridge. Choć Brytyjczycy często narzekają na służę zdrowia i długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ich system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepiej zorganizowanych.

Refundacje w Wielkiej Brytanii

Diabetycy mieszkający w Anglii nie muszą płacić za paski do glukometrów czy insulinę. Z kolei osoby, które borykają się z celiakią, nie ponoszą kosztów związanych z przejściem na dietę bezglutenową, podczas gdy w Polsce przedwcześnie kończą się limity badań. W Wielkiej Brytanii pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób, mogą skorzystać z pełnej refundacji na leki przepisane przez specjalistę. Bezpłatne medykamenty przysługują również dzieciom i osobom uczącym się do 19. roku życia. Z kolei emeryci po 60. roku życia w ogóle nie ponoszą kosztów leczenia. Zwalczanie nowotworów jest bezpłatne.

Refundacja pomp insulinowych w Anglii

Brytyjski system opieki zdrowotnej nie jest pozbawiony wad. W Anglii pompy insulinowe otrzymują jedynie ci pacjenci, u których występuje niekorzystny odczyt hemoglobiny glikowanej. W Anglii wciąż dużą popularnością cieszy się leczenie za pomocą penów. Z kolei w Polsce pompę insulinową posiada większość dzieci chorych na cukrzycę.

Arek