Osoby dotknięte tym problemem poszukują wszelkich środków i poddają się różnorodnym zabiegom, aby tylko zahamować proces utraty włosów. Niestety, problem łysienia dotyka też kobiety. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy? O tym w niniejszym artykule.
Łysienie a kobiecość
Łysienie jest dramatem dla większości kobiet, gdyż włosy są często postrzegane jako atrybut kobiecości. Ja jednak namawiałabym do tego, aby spojrzeć na łysienie jak na chorobę, która po prostu zaatakowała organizm. Żadna choroba ni jest przyjemna ani komfortowa, ale nie wolno się poddawać i z każdą należy walczyć. A bycie kobietą to nie tylko długie włosy – pamiętajcie.
Łysienie rozlane – przyczyny
Łysienie rozlane jest jednym z rodzajów łysienia. Bardzo często towarzyszy mu łupież oraz łojotok, zniekształcenie paznokci. Zazwyczaj jest ono objawem różnych stanów chorobowych. Osoby, które mają obniżony poziom żelaza w surowicy krwi, które cierpią na nerwicę bądź mają jakieś zaburzenia hormonalne, są narażone na utratę włosów.
Na łysienie rozlane narażone są także kobiety, które mają ku temu rodzinne skłonności. W ich przypadku czynnikami, które wywołują stan chorobowy, mogą być wszelkie detergenty i substancje zawarte w szamponach, lakierach czy farbach do włosów. Na łysienie rozlane cierpią także kobiety po urodzeniu dziecka oraz kobiety w okresie menopauzy.
Objawy łysienia rozlanego
Łysienie rozlane dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, a także częściej osoby starsze niż młode. Ten typ łysienia objawia się dużą łamliwością włosów, zmniejszeniem ich gęstości i połysku, znacznym przerzedzeniem włosów, a także wypadaniem włosów na całym obszarze skóry głowy w taki sposób, że po powstałych ubytkach nie pozostają ślady (nie ma widocznych placków ani blizn).
Sabina Sosnowska