pierwsza-pomoc-udzielona-dziecku

Pierwsza pomoc udzielana dzieciom i niemowlętom różni się zasadniczo od reanimacji dorosłych. Reanimacja dziecka składa się z trzech etapów: udrożnienia dróg oddechowych, sztucznej wentylacji, a także z masażu pośredniego serca.

Wiadomo, nikt nie chce, by dochodziło do wypadków. Pamiętaj jednak, że nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, w których może znaleźć się twoje dziecko. Przygotuj karteczkę z adresem pobliskiego szpitala dziecięcego, stacji toksykologicznej, a także z numerami telefonów służb ratowniczych i połóż w widocznym miejscu.

Dzwoniąc na pogotowie ratunkowe podaj dysponentce wszystkie niezbędne informacje – co się stało, kiedy doszło do zdarzenia, skąd dzwonisz, kim jesteś dla poszkodowanego dziecka Jeśli już wezwałaś pogotowie i czekasz na pojawienie się służb ratowniczych, zapewnij swojemu maluszkowi pierwszą pomoc, aby uchronić dziecko przed dalszymi konsekwencjami. Przede wszystkim połóż malucha w bezpiecznej pozycji na boku i rozluźnij ubranie w celu lepszego dostępu powietrza. Jeśli zauważysz oznaki bezdechu podejmij próby sztucznego oddychania.

Jeśli twoje dziecko straciło przytomność i przestaje oddychać, wykonaj następujące czynności:

1) Upewnij się czy ty i dziecko znajdujecie się w bezpiecznym miejscu.

2) Delikatnie potrząśnij dzieckiem, aby sprawdzić czy reaguje. Zapytaj jak się czuje, jeśli jest to niemowlę – wymów imię dziecka.

3) Jeśli jest brak jakiejkolwiek reakcji wezwij pomoc.

4) Odwróć dziecko na plecy i udrożnij drogi oddechowe:

  • klęknij z boku malucha po jego prawej lub lewej stronie;
  • jedną rękę połóż na czole dziecka, a drugą pod bródką malucha;
  • ostrożnie unieś bródkę dziecka, odginając jego główkę ku tyłowi.

Dominika Radecka