Obserwując ludność krajów rozwiniętych łatwo można dostrzec wzrost liczy osób z nadwagą lub otyłością. Przyczyny otyłości mogą być różne, niemniej najczęściej jest ona związana z nieprawidłowym odżywianiem. Nie dziwi więc mnogość diet pozwalających w łatwiejszy bądź trudniejszy sposób pozbyć się kilku kilogramów. Najbardziej popularną dietą, z którą chyba wszystkie panie miały do czynienia, jest dieta niskokaloryczna. Ale czy ta dieta jest tak samo skuteczna, co popularna?
Dotychczasowe spojrzenie na przyczynę otyłości
Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych wśród osób stosujących diety niskokaloryczne, współczynnik osób z nadwagą stale wzrasta. Co ciekawe, udowodniono że osoby z nadwagą wcale nie spożywały więcej produktów w porównaniu z osobami szczupłymi, zatem gdzie należałoby szukać przyczyn otyłości…? Spójrzmy co na ten temat sądzą fachowcy.
Liczne badania dowiodły, że otyłości zawsze towarzyszą zaburzenia związane z wydzielaniem insuliny (jest to hormon wytwarzany przez trzustkę, mający na celu zmniejszenie poziomu cukru we krwi). Stąd wysnuto wniosek, że w wyniku otyłości wzrasta poziom insuliny we krwi, jak również pojawiają się zaburzenia w pracy serca, układu naczyniowego oraz dochodzi do nadciśnienia.
Otyłość okiem Montignaca
Przyczynę otyłości zrewolucjonizował Michel Montignac, który udowodnił, oczywiście na podstawie przeprowadzonych badań, że to nie otyłość jest przyczyną podwyższonego poziomu insuliny we krwi, lecz wysokie stężenie insuliny powoduje otyłość. Idąc tym śladem, należałoby zapytać co jest przyczyną podwyższonego poziomu insuliny we krwi. Jak już wspomniałem na wstępie, insulina jest hormonem mającym za zadanie obniżenie poziomu cukru we krwi. Poziom cukru we krwi wzrasta po spożyciu posiłku. Największy wpływ na jego stężenie mają węglowodany. Zatem ilość produkowanej insuliny jest proporcjonalna do poposiłkowego stężenia cukru, który zależy od rodzaju i ilości spożytych węglowodanów.
Borys