Warto być sprawnym – dla utrzymania jak najdłużej dobrego zdrowia, którego nie można kupić, lecz da się wypracować, ale być aktywnym fizyczne także z wielu innych względów. jest cały wachlarz powodów, dla których warto się zmotywować do ruchu – ograniczenia są w nas samych, organizacji czasu i mentalności.
Partner treningowy to dobra strategia na stałą motywację do ćwiczeń – korzystają z tego psychologicznego zabiegu także niektóre kluby fitness oferując karnety małżeńskie, wiedząc, że zapracowane żony, przeładowane rodzinnymi obowiązkami chętniej będą odwiedzać klub wspólnie z mężem niż zmobilizują się do systematycznego trenowania w pojedynkę. i odwrotnie – partnera pracoholika także łatwiej zachęcić do cyklicznej aktywności, gdy kobieta sama ją inicjuje i jest w tej regularności treningowej wytrwała.
Wspólne ćwiczenie także zwiększa poczucie bezpieczeństwa, np. w razie doznania kontuzji zawsze jest ktoś, kto szybko może zorganizować pomoc. i zawsze można wybrać coś, co będzie atrakcyjne dla dwojga, albo całkiem nową dyscyplinę (np. tenis latem czy narty biegowe zimą) której można uczyć się wspólnie od zera i razem śmiać z przełamywania własnych ograniczeń. Do dzieła!
dr Paweł F. Nowak