badania-profilaktyczne-po-50-roku-zycia

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju chorób. Jakie badania profilaktyczne po 50. roku życia należy wykonać?

Badania profilaktyczne to podstawa

W pogoni za pracą i szybkim tempem życia zapominamy o tak istotnej kwestii jak badania kontrolne. Nie mamy czasu na odwiedzanie lekarzy. Do przychodni podążamy tylko z konieczności. Profilaktyka jest jednym z nieodłącznych elementów zdrowia. Dzięki właściwym i regularnym badania możemy kontrolować stan naszego ciała i wszystkich jego organów. Badania profilaktyczne bardzo często pozwalają na szybkie wykrycie choroby, co umożliwia skuteczne jej leczenie. Nie możemy więc bagatelizować zaleceń lekarzy. Dotyczy to nie tylko kobiet ale również mężczyzn po 50. roku życia

Mammografia i USG piersi

Mammografia to badanie piersi, które znają już panie po 40 roku życia. Powinno się wykonywać je co 2 lata. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich gruczołu piersiowego, które pozwalają na zdiagnozowanie raka piersi, sutka czy innych chorób. Kobiety po 50. roku życia maja zagwarantowane bezpłatne badanie tego typu. Coraz częściej można zauważyć w miasteczkach i na wioskach specjalne mammobusy, gdzie kobiety mogą się przebadać. Równie ważnym badaniem jest USG piersi. Metoda opiera się na ultrasonografie. Pozwala wykryć zmiany, także te nowotworowe.

Cytologia

Cytologia to kolejne badanie, które musi znaleźć się na liście każdej kobiety, która ukończyła 50 lat. Badanie cytologiczne jest badaniem przesiewowym, stosowanym w profilaktyce raka szyjki macicy. Jest to rutynowa procedura ginekologiczna, która powinna być wykonywana raz w roku u każdej pani.

EKG oraz RTG klatki piersiowej

EKG oraz RTG to badania, które muszą wykonywać zarówno kobiety jak i mężczyźni. To nieoceniona metoda w profilaktyce chorób serca i oczywiście zawałów. PO 50. roku życia wzrasta ryzyko na tego typu schorzenia. Osoby palące powinny poddawać się RTG klatki piersiowej raz w roku.

Badanie poziomu cholesterolu

Badanie stężenia cholesterolu we krwi pozwala na sprawdzenie czy frakcje HDL i LDL oraz trójglicerydy mieszczą się w dopuszczalnych normach czy też zagrażają naszemu zdrowiu i tym samym życiu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia. Za jego stan odpowiadają w dużej mierze nasze codzienne nawyki żywieniowe.

Kontrola ciśnienia tętniczego

Regularna kontrola ciśnienia tętniczego powinna wejść nam w nawyk. Najlepiej zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i samemu mierzyć sobie ciśnienie. Taka kontrola ma znaczenie, ponieważ po upływie 50. roku życia zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca czy zawału.

Profilaktyka jest niezwykle ważna. W trosce o zdrowie pamiętajmy o badaniach profilaktycznych. Odwiedzając lekarzy regularnie, będziemy spokojni, ciesząc się zdrowiem przez długi czas.

Katarzyna Antos