bakterie-z-kultura

Mleczne produkty fermentowane są szczególnie cenione przez dietetyków. Napoje z mleka są poddawane ukwaszeniu przez bakterie fermentacji mlekowej. Kefiry i jogurty tworzy się według receptur naukowych, opartych na zastosowaniu – z pełną świadomością – mieszanin kultur bakteryjnych.

Kefir

Kefir wywodzi się z Kaukazu, tam od setek lat był sporządzany w domach z mleka krowiego lub koziego. Kaukascy Górale produkowali go w skórzanych workach bądź dębowych beczkach. Już wtedy wiedzieli o jego prozdrowotnych właściwościach i dożywali 100 lat. W wieku XX kefir rozpowszechnił się w całej Europie, oczywiście z pewnymi technicznymi modyfikacjami. Receptury są szczegółowo opisane, dlatego tylko produkty o odpowiednich parametrach mogą być wprowadzone na rynek.

Pyszny jogurt

Pochodzenia jogurtu nie można sprecyzować, najprawdopodobniej pochodzi z Indii, a szczególnie rozpowszechnił się w krajach bliskiej Azji oraz na Bałkanach – a to dzięki Turcji. W języku tureckim „ya-urt” oznacza kwaśne mleko i prawdopodobnie od tego wyrazu pochodzi nasz polski odpowiednik „jogurt”. Laureat Nagrody Nobla (1908) Ilia Miecznikow odkrył, że jogurt jest zdrowy dzięki bakteriom w nim zawartym. Stąd też z początkiem XX wieku jogurt był dostępny wyłącznie w aptekach.

Samo zdrowie

Mleczne napoje fermentowane są bogate w składniki pokarmowe, a te mają wysoką wartość
odżywczą i biologiczną. Zawierają pełnowartościowe białko, łatwo przyswajalny wapń, fosfor
i potas. Dzięki enzymom bakteryjnym uwalniają się niezbędne dla nas wolne aminokwasy. Proces trawienia wzrasta poprzez działanie enzymów bakteryjnych, powoduje to zwiększanie wydzielania się żółci i soków trawiennych. Kefiry i jogurty są szczególnie zalecane osoba z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Napoje te zawierają substancje antybakteryjne, które hamują wzrost i aktywność bakterii gnilnych. A bakterie towarzyszą biosyntezie ważnych dla naszego organizmu witaminom grupy B.

Ważna dla naszego organizmu jest odpowiednia regulacja i utrzymanie prawidłowych proporcji flory jelitowej. Do zakłócenia równowagi flory bakteryjnej jelit może przyczynić się wiele czynników jak długotrwałe stosowanie antybiotyków, terapie radiacyjne, zatrucia, a nawet stres. Produkty ukwaszone, w których udział brały specjalne kultury bakteryjne osłabi bądź leczy różne niedyspozycje jelitowe. Oprócz zbawiennego działania na nasze jelita obecność pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterie wykazują właściwości antynowotworowe i antymutagenne.

Mleczne produkty fermentowane ze względu na swoje właściwości są cennym uzupełnieniem codziennej diety. Jednakże zawsze powinniśmy czytać opis na opakowaniu, gdyż produkty oznaczone „light” nie zawsze oznaczają dobry wybór. Warto wybrać te produkty, których producenci zdecydowali się na umieszczenie informacji GDA – system znakowania żywności. Kupując kefir czy jogurt zwróćmy szczególną uwagę na żywe kultury bakterii, tylko takie korzystnie wpłyną na stan naszego zdrowia.

Kanka