Cukrzyca to jedna z najczęściej występujący chorób – szacuje się, iż w samej Polsce cierpi na nią ponad 2,5 miliona osób, a na świecie co 10 sekund pojawiają się kolejne przypadki zachorowań!
Dane te są zatrważające, a niestety wiele osób nie wie, iż maja cukrzycę. Na jakie więc objawy należy zwrócić uwagę? Jakie są przyczyny cukrzycy? Czy cukrzycę można leczyć?
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca jest chorobą, która polega na całkowitym zaniku wytwarzania insuliny przez trzustkę (i tu mówimy o cukrzycy typu I) lub na niewystarczającej produkcji insuliny połączonej z mało wydajnym zużytkowaniem prze tkanki (i tu mówimy o cukrzycy typu II). Sama insulina jest hormonem regulującym metabolizm cukrów we krwi, a skoro wydzielanie insuliny jest zaburzone, to i zaburzona jest praca całego organizmu.
Jakie są przyczyny cukrzycy?
Chciałoby się rzec, iż przyczyną tej choroby są złe geny, jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście, genetyka oraz niewłaściwa praca układu immunologicznego mają znaczenie, jednak zazwyczaj to my sami jesteśmy winni zachorowania. Najczęstszymi przyczynami są bowiem czynniki środowiskowe – nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwy tryb życia oraz otyłość, która zaburza metabolizm całego organizmu.
Jakie są objawy cukrzycy?
Cukrzycę łatwo jest rozpoznać po jej objawach, które są dość charakterystyczne i raczej nie wskazują na inne choroby. Są to: wzmożone pragnienie, tzw. polidypsja, a także wielomocz, czyli tzw. poliuria. Osoba z cukrzycą odczuwa potrzebę częstego przyjmowania płynów i jednocześnie częstego oddawania moczu. Również wzmożony apetyt, czyli tzw. polifagia, może być objawem tej choroby. Polifagia to taki wilczy głód – chory intensywnie pobiera pokarm, ale to w ogóle nie przekłada się na zaspokojenie jego apetytu. Często też pojawiają się przy cukrzycy objawy skórne, zaburzenia ostrości widzenia, odwodnienie, utrata masy ciała, utrata energii życiowej i ogólne osłabienie organizmu.
Sabina Sosnowska