czeresnie

„W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają” – niestety na krótko. Owocami możemy cieszyć się do połowy lipca, potem pozostają przetwory, które przypominają smak lata.

Pyszne i zdrowe czereśnie

Czereśnie są popularne, także można je spotkać od Azji Mniejszej po Norwegię. Drzewo czereśniowe jest bardzo wydajne z jednego można uzyskać nawet do 300 kg owoców.

  • Oprócz wydajności czereśnie są zdrowe, posiadają wiele wartości odżywczych i pozytywnie wpływają na nasz wygląd i zdrowie:.
  • Systematyczne ich jedzenie sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna
  • Mają więcej wapnia, żelaza i jodu niż wiśnie
  • Obfitują również w witaminy z grupy B, witaminy A i B oraz flawonoidy
  • W tym niewielkim owocu drzemie ogromna siła, zapobiegająca wolnym rodnikom, tym samym spowalniając procesy starzenia się skóry
  • Oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii

Chorujesz na dnę moczanową? Jedz czereśnie!

Osoby, które cierpią na dnę moczanową oraz Ci, którzy chcą się jej ustrzec powinni jeść czereśnie, gdyż zmniejszają one ilość kwasu moczowego we krwi. Czereśnie i wiśnie mają odczyn zasadowy, dzięki temu doprowadzają organizm do równowagi kwasowo-zasadowej.
Owoce mają pozytywny wpływ na nerki i układ krążenia, dzięki zawartemu w nich potasowi usuwany jest nadmiar soli z organizmu.

Jak wszystko, czereśnie też mają swoje negatywne strony, a mianowicie, nie powinno się popijać ich wodą – może doprowadzić to do biegunki. Należy pamiętać, że nie jemy ich tuż przed posiłkiem, a już szczególnie gdy mamy w planach jedzenie dań mięsnych bo czereśnie utrudniają trawienie. Śmiało można je jeść między posiłkami albo jako posiłek – są syte, a przy tym nietuczące. Surowe czereśnie dość długo zalegają w żołądku, to też osoby z chorobą wrzodową albo wrażliwym przewodem pokarmowy, będą bezpieczniejsze jedząc lekko podgotowane owoce. Same czereśnie zachowają sporo wartości odżywczych, a chory żołądek będzie odciążony i poradzi sobie z ich strawieniem.

Czereśnie w kuchni

Czereśnie można jeść różnej postaci, najczęściej je się na surowo, ale także stanowią doskonały surowiec na kompoty, konfitury, galaretki czy też dodatek do deserów. Owoce należy jeść jeszcze z jednego powodu, mają niski indeks glikemiczny (22 IG), dlatego są bezpieczne dla osób z cukrzycą.

Kanka