Mobbing – to słowo dość często pada ostatnimi czasy w kontekście życia zawodowego. Co oznacza? Kim jest typowy prześladowca i w jaki sposób działa? Czy kobiety również mobbują?
Pretekstem do zwalczania jednej kobiety przez drugą jest zwykle inteligencja, poglądy, wiek, a nawet zasady moralne. Bardzo często też powodem agresji staje się atrakcyjność fizyczna czy wręcz zazdrość o powodzenie u płci przeciwnej.
Zbrodnia i kara
Niestety, mobbing – jako działanie nie zawsze jawne dla osób postronnych – bywa bagatelizowany nie tylko przez przełożonych, ale także kolegów z pracy. Osoba, która nie potrafi sobie poradzić w sposób zdecydowany z prześladowaniem lub co gorsza – sama stara się je ukryć – z czasem zostaje wyobcowana, a do niej samej przylega łatka “dziwaka” lub “nieudacznika”. Efektem tego statystyczny sprawca mobbingu zostaje ukarany w mniej niż 1/4 przypadków. W naszych realiach osoba prześladowana, jeśli nie umie poradzić sobie z sytuacją, zazwyczaj zwalnia się z pracy. Tymczasem w Japonii, gdzie życie zawodowe przedkładane jest nawet ponad rodzinne, ocenia się, iż mobbing stanowi przyczynę 1/3 samobójstw w przedsiębiorstwach korporacyjnych.
Drogie Czytelniczki, jeśli same padłyście ofiarą mobbingu lub widzicie go w swoim otoczeniu, nie bądźcie obojętne i sygnalizujcie problem przełożonym, a nawet zgłoście go na policji!
A. Złotkowska