dlaczego-mamy-menopauze

Menopauzę przechodzi tylko jeden gatunek zwierząt na ziemi – ludzie, a występowanie jej u zwierząt jest raczej anomalią, niż regułą. Naukowcy od dawna głowią się, czemu w pewnym wieku kobiece ciało zwraca się przeciwko niej.

Na razie jest to tylko teoria, ale wiele danych zdaje się ją potwierdzać. A czemu to panowie są winni naszej menopauzy? Na pewno nie zrobili tego specjalnie, ale działo się to ciągle, na długiej przestrzeni wieków.

Menopauza jako efekt doboru naturalnego

Społeczeństwo patriarchalne, gdzie dominującą rolę sprawuje mężczyzna, jest bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie przyrody, jednak tylko ludzie dołożyli do tego całą otoczkę kulturową. W przyrodzie wygrywa silniejszy i jeśli lwica ma cięższą łapę, niż lew, to nie siedzi cicho „bo tak nie wypada”, tylko pacnie łobuza przez grzbiet, gdy jej się coś nie podoba.

U ludzi przez bardzo długi czas największe szanse na znalezienie partnera miała jedynie taka kobieta, która raz, że była naturalnie uległa, dwa, wcześnie wchodziła w okres rozrodczy. Efekty tego widzimy do dziś – normalny jest widok starca z młodą kobietą, a dla mężczyzny nie ma większego powodu do dumy niż powodzenie u młodych dziewcząt.

Dlaczego tak się działo? Agresywny model społeczeństwa, jakim jest patriarchat, może istnieć tylko tak długo, jak długo mężczyźni będą dominować nad kobietami. A przecież o wiele łatwiej jest zapanować i stłamsić młodziutką dziewczynę, niż dojrzałą kobietę. Możnowładcy wybierali żony, gdy te były jeszcze dziećmi.

Joanna Pastuszka-Roczek