dobroczynne-wlasciwosci-drozdzy

Specyficzny smak drożdży wciąż budzi spore kontrowersje. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te mikroorganizmy stanowią bogate źródło składników odżywczych i substancji o działaniu prozdrowotnym.

Drożdże z rodzaju Saccharomyces są jednokomórkowymi organizmami, które fermentują cukier zawarty w produktach spożywczych. W związku z tym, iż wyżej wspomniane mikroorganizmy stanowią bogate źródło witamin z grupy B, poprawiają stan cery, wzmacniają nerwy i ułatwiają zapamiętywanie.

Drożdże – bogate źródło biotyny i kwasu pantotenowego

Biotyna, zwana również witaminą B7, wzmacnia włosy. Jednocześnie przywraca im sprężystość. Z kolei kwas pantotenowy (witamina B5) jest polecany osobom, które borykają się z ranami i zadrapaniami. Ta dobroczynna substancja regeneruje i goi skórę. Niedobór kwasu pantotenowego objawia się omdleniami, przedwczesną siwizną, zmianami skórnymi i obstrukcjami układu pokarmowego.

Rola pirydoksyny w walce ze zbędnymi kilogramami

Pirydoksyna (witamina B6) pobudza enzymy trawienne, toteż jest uważana za sprzymierzeńca osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. W tym miejscu warto podkreślić, iż drożdże charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, toteż nie przyczyniają się do magazynowania energii w postaci tłuszczu. Szacuje się, iż 100 g drożdży dostarcza zaledwie 85 kalorii. Wykazano, iż pijąc drożdże przed posiłkiem, zmniejszamy apetyt.

Drożdże w służbie urody

Drożdże zawierają cynk. Z przeprowadzonych badań wynika, iż ten pierwiastek chroni nas przed rozwojem cukrzycy. W połączeniu z witaminy z grupy B redukuje trądzik i przywraca skórze gładkość.

Selen – właściwości antynowotworowe
W skład komórek drożdży z gatunku Saccharomyces cerevisiae wchodzi selen. Ten pierwiastek posiada właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, iż ogranicza powstawanie wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby, których dieta zawiera selen, rzadziej zapadają na choroby nowotworowe.

Irmina