Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu, uświadamiając go sobie, popada w depresję. Niepotrzebnie!
•ADENOMEKTOMIA POZAŁONOWA. Jest ona przeprowadzana w wypadku dużego przerośnięcia prostaty. Polega na operacyjnym usunięciu środkowej części prostaty. Wycięty fragment gruczołu krokowego bada się w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiły zmiany nowotworowe.
•IMPLANTY WEWNĄTRZCEWKOWE (STENTY). Są to małe metalowe zwoje wprowadzane do cewki moczowej w celu utrzymania jej ścian w rozwarciu. Istnieją dwa rodzaje stentów: czasowe i stałe. Najczęściej stosuje się implanty czasowe. Zabieg ten przeprowadzany jest u mężczyzn w złym stanie ogólnym, których nie można zakwalifikować do innych zabiegów operacyjnych.
•TERMOTERAPIA PRZEZCEWKOWA. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do cewki moczowej cewnika generującego mikrofale i ogrzaniu gruczołu krokowego w celu usunięcia części jego tkanki. Termoterapia nie przynosi tak dobrych efektów jak inne zabiegi i jest stosowana najczęściej u młodych mężczyzn.
•LASEROTERPAIA. Zabieg ten przeprowadza się w podobny sposób co termoterapię i przynosi podobne efekty. W wypadku laseroterapii może jednak wystąpić efekt uboczny w postaci wytrysku wstecznego.
Celem wszystkich wyżej wymienionych zabiegów jest zmniejszenie gruczołu krokowego i zwężenia cewki moczowej. Aby wybrać odpowiednią metodę leczenia, lekarz bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek, nasilenie objawów, ogólny stan zdrowia. Jeśli objawy są łagodne, stosuje się leczenie farmakologiczne. Dopiero gdy taka ścieżka nie przyniesie efektów, stosuje się zabiegi operacyjne. Są one jednak ostatecznością.
Anna Ś