leczenie żywieniowe po zawale

Zawał mięśnia sercowego to określenie martwicy komórek mięśniowych serca, spowodowanej jego niedokrwieniem, czyli niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen. Jedną z głównych przyczyn powstania zawału jest choroba miażdżycowa, w której niedokrwienie jest skutkiem oderwania się od ścianki naczynia krwionośnego blaszki miażdżycowej.

W naszej codziennej diecie tłuszcze powinny stanowić około 2-3 porcje, przy czym porcja to łyżka oliwy, oleju, łyżka orzechów lub nasion.

Kolejny produkt, który powinien znaleźć się a w naszej diecie to błonnik, który pomaga naszemu organizmowi usuwać nadmiar cholesterolu. Dobrym jego źródłem są ciemne chleby, płatki (zwłaszcza owsiane), kasze, makarony, ciemny ryż oraz warzywa i owoce, które, dodatkowo, zawierają też sprzyjające naszemu sercu przeciwutleniacze.

Dowiedziono także, że czosnek posiada właściwości obniżające ciśnienie krwi, wpływające na poziom cholesterolu w krwi, a także obniżające krzepliwość krwi, dlatego warto dodawać go do różnych potraw, najlepiej w postaci surowej, a zalecana dawka dzienna to ok. 1-2 ząbki.

Na poziom ryzyka miażdżycy i zawału negatywny wpływ ma również nadmierna masa ciała, dlatego wszyscy pacjenci z nadwagą powinni dążyć do jej redukcji. Najlepiej jest to zrobić łącząc dietę ze sporą dawkę ćwiczeń fizycznych. Sport nie tylko pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, ale także obniży poziom cholesterolu, poprawi kondycję ciała , a ponadto jest rewelacyjnym sposobem na odreagowanie codziennego stresu.

Palenie papierosów także zwiększa ryzyko miażdżycy, dlatego w trosce o własne zdrowie warto z nich całkowicie zrezygnować.

Czynnikiem który kształtuje nasze zdrowie jest aż w 40-60% nasz styl życia, warto więc „wziąć zdrowie w swoje ręce” i po prostu zacząć działać!

Należy poddać analizie nasz aktualny stan zdrowia, pomyśleć o tym, gdzie chcielibyśmy być za 10, 20, 30 lat… zastanowić się, w jaki sposób możemy to osiągnąć, zaplanować pierwsze kroki i… wziąć się do pracy, czyli zmiany naszych żywieniowych i życiowych nawyków!

www.mojdietetyk.pl/krakow

Renata Szopa, dietetyk