Głęboka zmiana w samoocenie zaczyna być zauważalna w czasie zbliżającym się do 50-tki. Okazuje się, iż może to być kryzys wieku średniego.
Polscy badacze z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzili badanie, które wykazało, iż spadek nastroju kobiet w okresie okołomenopauzalnym nie wiąże się, jak dotychczas najczęściej sugerowano, z ubytkowymi zmianami hormonalnymi, ale jak twierdzi przeprowadzająca badania doktor Bielawska-Batorowicz nastroje depresyjne mogą tłumaczyć tzw. hipoteza domina oraz hipoteza psychospołeczna.
Hipoteza domina
Pierwsza z nich odnosi się do załamania w jednym istotnym, z punktu widzenia jednostki obszarze funkcjonowania np. wyprowadzenie się dzieci z domu, choroba, przejście na emeryturę. Niczym kostki domina – upadek pierwszej oznacza dalsze upadanie kolejnych. Końcowym efektem może być niestety depresja, dlatego tak ważne jest, by wyznaczać sobie w życiu więcej niż jeden tor.
Hipoteza psychospołeczna
Hipoteza ta zakłada, iż depresja silnie koreluje ze stresem życia codziennego, a także podejściem i postawami względem przekwitania. Grupę ryzyka stanowią kobiety, które nie akceptują przeżywania menopauzy, swojego wieku, wyglądu zewnętrznego, ograniczeń stawianych przez ciało. Kobiety, które będą wracać myślami do przeszłości kosztem dnia dzisiejszego są najbardziej narażone na pogorszenie nastroju.
Depresja menopauzalna jest jednostką diagnostyczną – oznacza to, iż dobrze zdefiniowana przez lekarza z powodzeniem poddaje się leczeniu.
Joanna P