Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, którą charakteryzuje znaczny i trwały wzrost ciśnienia (optymalna wysokość ciśnienia to 120/80). Jego przyczyna nie jest zazwyczaj znana, jednak najczęściej wiąże się ja z nieodpowiednią dietą, paleniem papierosów, wiekiem, nadmiernym spożywaniem alkoholu, otyłością, stresującym trybem życia.
Na tę chorobę najbardziej narażeni są mężczyźni. Do najbardziej znamiennych objawów nadciśnienia należą: bezsenność, bóle i zawroty głowy, opuchlizna w okolicach łydek, krwawienie z nosa.
Nadciśnienie zazwyczaj zostaje wykryte w czasie rutynowych badań. Potwierdza się je na podstawie badań przeprowadzonych w stanie spoczynku, o różnych porach dnia oraz wykonując EKG. Dodatkowo przeprowadza się również fundoskopię, czyli badanie dna oka. Pozwala ono zaobserwować konkretne zmiany, które mogły zostać wywołane zmianami ciśnieniowymi.
W celu obniżenia ciśnienia stosuje się najczęściej beta-blokery, inhibitory, diuretyki oraz leki działające na centralny układ nerwowy. Równie ważna jest zmiana trybu życia. Z diety należy wykluczyć sól kuchenną, tłuszcze oraz alkohol. Ważne jest dostarczanie do organizmu magnezu i potasu oraz podjęcie działań zmierzających do utraty zbędnych kilogramów. Wszystkie te czynności (zarówno farmakologiczne i niefarmakologiczne) są niezwykle ważne, ponieważ jeśli leczenie nie zostanie podjęte w porę, nadciśnienie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, układu krążenia i nerwowego.
U zaledwie 4% pacjentów występuje nadciśnienie wtórne, którego przyczyną mogą być miażdżyca lub nadczynność tarczycy. Wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na zniwelowaniu przyczyny jaką jest konkretna choroba.
Anna Ś