obrzek-quinckego

Obrzęk naczynioruchowy, nazywany też obrzękiem Quinckego, przede wszystkim zagraża alergikom. Objawia się najczęściej obrzękami skóry i błon śluzowych w obrębie twarzy. W skrajnych przypadkach może grozić uduszeniem.

Dziedziczność

W przypadku dziedzicznej postaci choroby pierwsze objawy pojawiają się już u dzieci i młodzieży. Obrzęk obejmuje okolice twarzy, ale także ręce, nogi oraz tułów. Niekiedy zajęta może być błona śluzowa przewodu pokarmowego. Wówczas występują silne bóle brzucha, wymioty i biegunka.

Rożne postacie obrzękowe

Alergiczna forma obrzęku Quinckego pojawia się najczęściej u osób dorosłych. W przeciągu kilku godzin rozwija się niebolesny, ciastowaty obrzęk, zazwyczaj na powiekach, w obrębie ust, policzków, języka i gardła. Rzadziej zajęte bywają dłonie, stopy i genitalia.

Obrzęk Quinckego bywa kojarzony z inną formą alergii – pokrzywką, ale w przeciwieństwie do pokrzywki nie towarzyszy mu świąd. Zazwyczaj obrzęknięte tkanki nie bolą, brak także zaczerwienienia skóry. Może natomiast wystąpić nieprzyjemne uczucie rozpierania i ucisku. Dolegliwości cofają się zwykle samoistnie w ciągu kilku godzin, rzadziej utrzymują się dłużej – maksymalnie do 3 tygodni.

Małgorzata Kwapisiewicz