oczy-mapa-twojego-organizmu

Czy wiesz, że stan zdrowia człowiek można wyczytać z jego oczu? Nasze oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także ciała. Umiejętnie odczytując zmiany w tęczówce możemy rozpoznać choroby organizmu zanim jeszcze wykażą je badania.

Badając się samodzielnie, pamiętajmy, że tęczówka jest wrażliwa na wszelkie zmiany. Jeśli przyjmujemy więc leki, na oku mogą uwidocznić się związane z tym zmiany. Stosowanie np. środków bogatych w żelazo powoduje pojawienie się na tęczówce brunatnego zabarwienia, zaś kwas salicylowy i jego pochodne nadają jej odcień szarawy.

Zaburzenia gospodarki wapniowej jesteśmy w stanie dostrzec poprzez tworzenie się wąskich pierścieni wokół tęczówki. Jeśli natomiast pierścienie te są kurczowe i jakby chropowate, może to oznaczać, że dana osoba jest podatna na stres i nerwice.

Obwódki dystroficzne na tęczówkach oka, to niestety symptom miażdżycy. Nie należy ich jednak mylić z ciemnymi pierścieniami, które pojawiają się jako oznaka gromadzenia toksyn w skutek zwolnionej przemiany materii.

Oczywiście, samodzielne badanie oczu nie zastąpi diagnozy lekarskiej czy profesjonalnych badań, dlatego nie należy rezygnować z wykonywania okresowych badań profilaktycznych.

A. Złotkowska