uwazaj-na-sztuczne-barwniki-w-zywnosci

Barwników i innych substancji jest w produktach spożywczych tak dużo, że nie zwracamy na nie uwagi. Powinniśmy jednak uważać na sztuczne barwniki w żywności.

Sztuczne barwniki – szkodliwe alergeny

Nie tylko liczne konserwanty czy pestycydy mogą wywoływać alergie i różne reakcje organizmu. Równie silnie uczulające mogą być sztuczne barwniki, które stosuje się przy produkcji żywności. Naturalne barwniki, pochodzenia roślinnego są droższe, dlatego producenci tak chętnie sięgają po chemiczne substancje barwiące. Kolor zwykle utrzymuje się dłużej, dzięki czemu produkty dłużej widnieją na sklepowych półkach. Spożycie takich produktów ma jednak swoje skutki. Może zakończyć się wzmożonym atakiem astmy, wysypką skórną czy też katarem. Nieświadomość konsumencka sprawia, że dochodzi do tego typu reakcji, odbijających się na naszym zdrowiu. Na liście dozwolonych barwników znajduje się wiele substancji oznaczonych literą E. Ich niewielka ilość nie zagraża jednak naszemu zdrowiu.

Sztuczne barwniki w żywności: E-133 – brylantowy błękit

Ten barwnik jest jednym z dodatków do żywności, używanych w wypiekach, słodyczach czy napojach. Jego zbyt duża ilość może powodować uszkodzenia i mutacje komórek, zwiększając ryzyko zachorowania na raka.

E-161a – flawoksantyna

Służy do opryskiwania pomarańczy. Skutki zażycia bywają takie same jak w przypadku brylantowego błękitu. Proponowano umieszczenie tego barwnika na liście substancji zakazanych.

E-122 – czerwony barwnik

Równie popularny barwnik, składnik wielu lodów. Może powodować uszkodzenia nerwów i przyczynia się do rozwoju raka tarczycy.

E-140 – zielony barwnik

Barwnik zielony znajdziemy w różnego rodzaju słodyczach i napojach. Jego nadmiar może powodować choroby takie jak nowotwory pęcherza.

E-102 – tartrazyna

Tartrazyna stanowi dodatek zup w proszku, galaretek, dżemów a także musztardy, nadając jej żółty kolor. Niestety może wywoływać reakcje alergiczne a nawet depresję.

Lista szkodliwych barwników jest bardzo długa. Producenci żywności bez żadnych skrupułów używają tego typu substancji koloryzujących i konserwujących. Ładny kolor produktów może oznaczać dużą zawartość chemii. Zanim więc kupimy dany produkt, starajmy się uważnie sprawdzać etykiety i czytać skład. Zbyt duża ilość barwiących substancji może nam tylko zaszkodzić.

Katarzyna Antos