osteopenia-i-jej-leczenie

Osteopenia jest stanem, w którym zbyt szybko postępuję utrata gęstości mineralnej kości. Choć proces ten jest naturalny po ukończeniu pewnego wieku, to jednak jego tempo nie powinno przekraczać 5 % na 10 lat.

Niewskazane przy osteopenii:

  • spożywanie soli i innych produktów obfitujących w sód;
  • picie dużych ilości napojów zawierających kofeinę – kawa zwiększa utratę wapnia;
  • spożywanie zbyt dużych ilości białka (choć jest ono potrzebne kościom, to jednak nadmiar może prowadzić do utraty wapnia);
  • nadużywanie alkoholu (który niekorzystnie wpływa na komórki budujące kości)
  • jedzenie produktów przetworzonych (zwłaszcza zup w proszku, sosów czy mieszanek przypraw) – obniżających stężenie wit. D w organizmie.

Codzienna aktywność fizyczna stanowi doskonałe uzupełnienie takiej diety, pomaga wspierać przemianę materii oraz zapobiega dolegliwościom związanym z bólem stawów. Jeśli jednak nasz lęk przed osteoporozą jest silny – można poprosić lekarza o przepisanie preparatów służących do leczenia tego schorzenia i zażywać je profilaktycznie.

Oczywiście przyjmowanie bisfosfonianów, kalcytoniny czy innych farmaceutyków musi odbywać się pod ścisłą kontrolą. Panie w okresie menopauzy mogą sobie z osteopenią radzić także przy pomocy hormonalnej terapii zastępczej.

Redakcja